- Reklama -

Biblioteczny groch z kapustą, czyli wakacje w bibliotece

"Biblioteczny groch z kapustą" to hasło oferty wakacyjnej jaką przygotowała dla dzieci Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie.

W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku od 6 do 13 lat i przedszkolaki z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie.

Głośne czytanie dzieciom ma wiele nieocenionych zalet. To również może być bardzo fajny sposób na rozwijanie wśród maluchów wiedzy o historii Polski. Klubowiczki z DKK „Okładka” prowadziły dla przedszkolaków głośne czytanie „Czytanki o Polsce” z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj.  Maluchy poznawały poprze słuchanie opowiadań czy wierszyków i udział w zabawach polskie święta oraz symbole narodowe. Przedszkolaki chociażby wykonały wspólnie w grupach  prace plastyczne- słoneczka, które kojarzyły im się z Polską naszym domem, szukały kolorów flagi Polski, brały udział w wyścigu orłów i wykonywały taniec igły z nitką do wiersza Jana Brzechwy.

Kolejne zajęcia dla przedszkolaków pn. „Letnia łąka- zobaczyć świat pod  nogami” zaprzyjaźniły je z bogatym światem owadów. Dzieci słuchały opowiadań z książki „Na łące” Jacka Daniluka. Potem wykonywały różne zadania plastyczne i ruchowe. Tworzyły np.: portrety owadów i piękne kwiaty, brały udział w wyścigu ważek czy konkursie na najgłośniejszego komara, szukały kropek biedronki i plamek motyla,  budowały pajęczynę, rozpoznawały ilustracje  z owadami.  Był owadzi czerwony dywan i wiele innych zadań. Wszystkie te zabawy miały na celu pokazanie dzieciom, że wiele owadów jest bardzo pożytecznych i warto obserwować ten tajemniczy świat.

- Reklama -

W środy dla dzieci odbywały się zajęcia pn. „Odkrywamy dawne zabawy ludowe i podwórkowe”. Podczas bibliotecznych spotkań odżyły zabawy,  pradziadków i dziadków współczesnych maluchów. Dzieci świetnie się bawiły poznając lub przypominając sobie takie zabawy jak: Zgaduj zgadula, Kotek i myszka, Różyczka, Gra w zielone, Mało nas, mało nas do pieczenia chleba, Siała baba mak, Zabawa w chowanego, Ciuciubabka, Chusteczka haftowana, Chodzi lisek koło drogi, Baba Jaga patrzy, Kolory, Podchody, Ole Olejanka, Głuchy telefon, Gra w klasy, Berek , Gra w zbijanego, Jazda na koniu, Stary niedźwiedź mocno śpi, Powódź czy Masło – trzasło. Dzieci również w grupach wykonały strachy na wróble, stare warownie. Uczestnicy świetnie  radzili sobie z dawnymi grami i zabawami. Okazało się, że nadal sprawiają one wiele frajdy maluchom i są fajnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Ich zaletą jest także to, że nie wymagają one nakładów finansowych czy skomplikowanych pomocy, wystarczy trochę miejsca, czasem kreda, piłka czy kapsle i już można się wyśmienicie bawić.

Prace plastyczno- przestrzenne jakie wykonały dzieci w grupach podczas wszystkich zajęć stworzyły wakacyjną galerię. Wszyscy uczestnicy wakacyjnych spotkań otrzymali również malowanki  i nagrody.

W sierpniu na wszystkich chętnych czekają: Letni kiermasz „Książka za książkę lub uśmiech”, wystawa „Znalezione w starej walizce”, wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci „Aleksandrów- mój dom” oraz wystawa fotografii „Ludowe inspiracje i książki o Roztoczu”.  Na najmłodszych oczekują także książki zabawki, gry planszowe i malowanki  w Kąciku Malucha .

Wakacje to chwile relaksu i odpoczynku. Biblioteka zaprosiła dzieci do aktywnego spędzania tego czasu zachęcając je do poznawania poprzez zabawę dawnych gier podwórkowych, dziejów Polski i świata owadów. W przygotowaniu tej oferty pomogli bibliotece partnerzy. Zabawy prowadziło Koło Przyjaciół Biblioteki i Dyskusyjny Klub Książki „Okładka”, nagrody przekazał Urząd Gminy Aleksandrów a salę gimnastyczną udostępniło Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.