- Reklama -

- Reklama -

Uroczystości w Dąbrowicy

29 lipca w Dąbrowicy koło Biłgoraja po raz pierwszy obchodzono Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Wspomniano o tragicznych aktach wysiedlenia mieszkańców.

- Reklama -

29 lipca przy pomniku w Dąbrowicy odbyły się Gminne Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Było to święto obchodzone w gminie Biłgoraj po raz pierwszy. Przy krzyżu i kamieniu, upamiętniającym miejsce zbiórki wysiedlanych mieszkańców, zebrały się władze gminy, przedstawiciele organizacji kombatanckich i grupy rekonstrukcji historycznej, mieszkańcy oraz uczestnicy rajdu rowerowego.

Zebranych powitał wójt gminy Wiesław Różyński. Przybyli oni, by złożyć hołd mieszkańcom wsi polskiej za ich ogromne cierpienie i niezłomną wiarę i wytrwałość w walce o niepodległą Ojczyznę. – Nasza obecność świadczy o tym, że pamiętamy i nigdy nie zapomnimy o ofierze, jaką złożyli mieszkańcy podbiłgorajskich wsi podczas wydarzeń dziejowych, takich jak pierwsza wojna światowa, walka z bolszewicką nawałą oraz czasy drugiej wojny światowej – mówił do zgromadzonych wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. Wspomniał on o tragicznym losie wysiedlonych mieszkańców Zamojszczyzny, w tym także z rejonu Biłgoraja.

Rys historyczny, dotyczący wysiedleń mieszkańców Dąbrowicy przedstawił Marian Kurzyna, regionalista i miłośnik historii. Dziękował on także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. Wójt wspomniał, że inicjatorem ustanowienia Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej był klub parlamentarny PSL.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to święto państwowe obchodzone 12 lipca, w rocznicę pacyfikacji Michniowa, poświęcone mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej, za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.
Święto zostało ustanowione 29 września 2017 roku. Pierwsze obchody odbyły się w 2018 roku.

 

O historii wysiedleń Dąbrowicy mówił podczas uroczystości Marian Kurzyna. Posłuchaj nagrania:

Święto zostało ustanowione 29 września 2017 roku. Pierwsze obchody odbyły się w 2018 roku.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.