- Reklama -

- Reklama -

„Balladyna” w wykonaniu seniorów

"Balladyna" Juliusza Słowackiego była lekturą Narodowego Czytania w 2020 roku. Finał tegorocznej edycji odbył się w sobotę 5 września. Biłgorajscy seniorzy zrzeszeni w Uniwersytecie Trzeciego Wieku spotkali się w Parku "Solidarności", aby wspólnie ją przeczytać.

- Reklama -

5 września już po raz dziewiąty pod patronatem Pary Prezydenckiej odbyło się Narodowe Czytanie, akcja, która ma promować czytelnictwo oraz największe dzieła polskiej literatury. Lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania była „Balladyna”.

toyota Yaris

Słuchacze Biłgorajskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku włączyli się w tę ogólnopolską akcję. Widowisko przygotowane przez nich można było oglądać w Parku Solidarności. – Dziś połączyliśmy dwa wydarzenia – Seniorską Noc Kultury oraz Narodowe Czytanie. Seniorska Noc Kultury miała odbyć się w czerwcu, jednak ze względu na epidemię nie było to możliwe. Widowisko składa się z dwóch części. Pierwsza cześć to czytanie Balladyny w pięknych strojach. Przygotował to zespół teatralny „Inspiracje”. Druga część to wspólne śpiewanie piosenek prowadzone przez zespół „Retrospekcje” – mówiła Halina Wlaź, szefowa biłgorajskich seniorów.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.