- Reklama -

- Reklama -

Anioł Dobroci

13. Próbna Tarnogrodzka Drużyna Wędrowniczek "Phillia" zabiega o nadanie imienia Róży Zamoyskiej. Harcerki przygotowały artykuł, który opracowały wspólnie, ale główną autorką tekstu jest Aleksandra Nieściur.

- Reklama -

3 czerwca 1913 roku na terenach Wielkopolski urodziła się bohaterka o imieniu Róża Zamoyska z rodu Żółtowskich, która ratowała dzieci z obozu przejściowego. Ta kobieta była urodziwą i pełną wdzięku rozmówczynią oraz świetną tancerką. W 1938 roku wyszła za mąż i zamieszkała z mężem w willi w Zwierzyńcu. Na początku wojny zaczęła swą służbę obywatelską, podczas której opiekowała się i poszukiwała domów dla osób wysiedlanych z zachodu. Po znalezieniu im domu odwiedzała je i pomagała materialnie.

W 1940 roku Niemcy pozwolili organizacji charytatywnej Polskiemu Komitetowi Opiekuńczemu na opiekowanie się przesiedleńcami. Pani Zamoyska była przewodniczącą oddziału tej instytucji w Zwierzyńcu, a jej małżonek szefem powiatowej delegatury Komitetu w Biłgoraju. Zbierała jedzenie z okolicznych wsi, np. Wielączy i Topólczy. Zebrała w ciągu dwóch miesięcy 95 tysięcy litrów zupy. W czasie wojny zabierała dzieci do lat 13 z obozu i umieszczała w rodzinach zastępczych. Ocaliła w ten sposób ponad 1500 dzieci, a razem z dziećmi zwierzynieckimi ponad 2000 istnień. Sama miała pięcioro dzieci, jedyny syn został prezydentem Zamościa.
Zginęła w wypadku warszawskiego autobusu w październiku 1976. Żyła 63 lata. Róża i jej mąż Jan spoczęli w zamojskiej katedrze.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.