kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

 Akcja Sturmwind i bitwa pod Osuchami – czerwiec 1944 r. (audio)

Tym dwóm bardzo istotnym dla Ziemi Biłgorajskiej wydarzeniom poświęcona była dzisiejsza konferencja. Spotkanie przeznaczone było przede wszystkim dla młodzieży szkolnej i odbyło się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju.

- Reklama -

To pierwsza konferencja na ten temat, choć od akcji Sturmwind i bitwy pod Osuchami minęło już 77 lat. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu z programu „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest samorząd Województwa Lubelskiego.

urząd MArszałkowski projekt

Podjęcie tego tematu i propagowanie tamtych wydarzeń, przypominanie o nich młodzieży jest bardzo ważne. Ważne jest pokazanie ogółu AK-Batalionów Chłopskich w bitwie pod Osuchami oraz przypominanie tych jednostkowych bohaterskich postaw. Zasługuje to na naszą pamięć i uwagę – mówi dr Dorota Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.  

Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu, która podjęta została początkiem bieżącego roku, powstaje Muzeum Partyzantów Polskich „Osuchy 44” właśnie w Osuchach na miejscu byłej szkoły przedwojennej. Ma powstać muzeum z prawdziwego zdarzenia jako oddział zamiejscowy naszego Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju – mówi Marek Majewski, dyrektor biłgorajskiego muzeum. 

Naszym zadaniem jest nie tylko przygotować koncepcję rozbudowy tej placówki, ale przede wszystkim czynienie akcji promocyjnej i w ramach tych działań zapoznać nas wszystkich ze szczegółami akcji Niemców w czerwcu 1944 r. Sturmwind I, Sturmwind II mających na celu stłumienie działań partyzanckich i dywersyjnych. W tych dwóch wydarzeniach zginęło kilkuset partyzantów, a dzisiaj rodziny tych poległych i my mieszkańcy powiatu biłgorajskiego chylimy się przed tymi bohaterami. Bardzo się cieszę, że ta konferencja ma miejsce właśnie tutaj w Biłgoraju. Chcemy przekazać tę wiedzę młodemu pokoleniu. Jestem przekonany o tym, że będzie to wspaniała lekcja historii dla nas wszystkich – dodał dyrektor Majewski.  

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Dr Rafał Drabik – Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie (nagranie audio) 

Podczas konferencji zaplanowano sześć wystąpień: 

  • Rafał Drabik – Pacyfikacje ludności w powiecie biłgorajskim (Kreishauptmannschaft Bilgoraj) w świetle niemieckich dokumentów – IPN Warszawa
  • Maria Działo – Szkolenia wojskowe na terenie Obwodu AK Biłgoraj – Biłgoraj
  • Piotr Widz – STURMWIND I – niemieckie działania przeciwpartyzanckie w Lasach Janowskich 11-15 czerwca 1944 r. – Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim
  • Wioletta Gut-Siudak – Udział partyzantów z oddziału „Ojca Jana” w bitwie na Porytowym Wzgórzu – Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”
  • Kamil Kopera – STURMWIND II – niemieckie działania przeciwpartyzanckie w Puszczy Solskiej – Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej; Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944”
  • Dorota Skakuj – Uczestnicy zgrupowania AK-BCh w bitwie pod Osuchami – przyczynek do analizy – Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju

Podczas wydarzenia zaprezentowana została książka z materiałami konferencyjnymi. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli poseł na Sejm RP Beata Strzałka oraz starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.