AGD

- Reklama -

- Reklama -

Uczniowie RCEZ na „Szlaku Głuszcowym”

Poznanie fauny i flory – taki cel towarzyszył "Rowerowej Klasie" z RCEZ, która dziś na jednośladach przemierzała roztoczańskie lasy "Szlakiem Głuszcowym". Był to kolejny etap niedzielnego rajdu organizowanego przez Nadleśnictwo Biłgoraj.

- Reklama -

Wtorkowy Rajd Rowerowy „Szlakiem Głuszcowym” rozpoczął się prelekcją nadleśniczego oraz konkursami, w których uczniowie mogli wykazać się wiedzą przyrodniczą. Za uczestnictwo młodzież otrzymała nagrody, po czym wraz z nauczycielami wyruszyła w drogę sprzed budynku Nadleśnictwa Biłgoraj. Była to kontynuacja niedzielnego wydarzenia, jakie dla miłośników jednośladów przygotowali biłgorajscy leśnicy. 

– Korzystając z wyznaczonych tras rowerowych, program edukacyjny „Rowerowa Klasa” przemierza dziś „Szlak Głuszcowy”. Dzisiejszy rajd jest poświęcony temu, aby zapoznać uczniów z trasą „Szlaku Głuszcowego”. Wyjeżdżając ze szkoły, młodzież poznaje infrastrukturę ścieżek rowerowych i uczy się również bezpieczeństwa w ruchu po drogach publicznych – mówi Mirosław Późniak, inicjator programu „Rowerowa Klasa”.

Młodzież z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju bardzo chętnie wzięła udział w Rajdzie Rowerowym Szlakiem Głuszcowym. –  Mamy w planach do przejechania około 25 kilometrów. Jest to spotkanie integracyjne, które ma na celu lepiej poznać ze sobą młodzież – mówi Anna Myszak, wychowawca klasy 2 TE. – W programie są przewidziane konkursy na temat flory i fauny, następnie jedziemy do szkółki leśnej Nadleśnictwa Biłgoraj. Tam odbędzie się spotkanie integracyjne – dodaje nauczycielka.

- Reklama -

– Podstawą działania nadleśnictwa jest gospodarka leśna, polegająca na zasadach hodowli, ochrony oraz użytkownika lasu. Jesteśmy otwarci na współpracę ze społeczeństwem. Podejmujemy działania w zakresie edukacji leśnej oraz turystyki, dlatego zapraszamy wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich, szkoły, organizacje pozarządowe do wspólnych przedsięwzięć – zachęca Andrzej Borowiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj.

Wyprawa miała służyć młodzieży, która nie tylko mogła aktywnie spędzić czas, ale również otrzymała dużą ilość informacji na temat gatunków chronionych oraz biłgorajskiej fauny i flory. Miała na celu promowanie postaw proekologicznych.

– W ramach programu „Rowerowa Klasa” realizujemy współpracę z Nadleśnictwem Biłgoraj. Instytucja ta jest jednym ze sponsorów, który wsparł „Rowerową Klasę” poprzez zakup rowerów, na których przyjechali dzisiaj nasi uczniowie – mówi Mirosław Późniak. – Dziękujemy panu nadleśniczemu Nadleśnictwa Biłgoraj za to spotkanie, za zorganizowanie go, ponieważ to doskonale wpisuje się w nasz program edukacyjny, który realizujemy – dodaje nauczyciel.

– Oprócz wychowania patriotycznego, gdy zwiedzamy miejsca walk niepodległościowych,  zwiedzamy także miejsca ciekawe przyrodniczo. Takich miejsc jest wiele. Chcemy też przekazać młodzieży za pośrednictwem leśników, pracowników Nadleśnictwa Biłgoraj, wiedzę na temat lasów biłgorajskich, a duży obszar tych lasów to lasy Puszczy Solskiej. Chcemy, aby taka wiedza była przekazywana, bo zależy nam na tym, aby w świadomości młodych pokoleń zakorzeniła się myśl o tym, że należy to dziedzictwo i to bogactwo szanować i dbać o nie, bo zniszczyć jest bardzo łatwo i zaśmiecić jest bardzo łatwo, ale odtworzyć jest trudno – podkreśla Mirosław Późniak. 

Rajd „Szlakiem Głuszcowym” zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek w szkółce leśnej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.