- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych rozpoczęty (audio)

Obecnie trwa 45. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie. W tej Stolicy Teatrów Wsi Polskiej przez 3 dni, od 31 stycznia do 2 lutego, zaprezentują się zespoły teatralne z województwa lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz mazowieckiego. To niebywałe wydarzenie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie kultywowanie polskiego, tradycyjnego folkloru.

- Reklama -

Obok pięciu regionów sejmikowych w Polsce w Bukówcu Górnym, Stoczku Łukowskim, Bukowinie Tatrzańskiej oraz Pile jest także Tarnogród. To lutowe wydarzenie jest niezwykłą sposobnością do tego, aby nasze miasto odwiedziły amatorskie teatry wiejskie z różnych części Polski. Wydarzenie, które przeżywamy jest swoistą wizytówką zarówno Tarnogrodu, ale również i całej Lubelszczyzny.

Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych są okazją do obejrzenia spektakli, które prezentują najczęściej obyczaje, dawne pieśni i zwyczaje oraz codzienne życie polskiej wsi sprzed lat. Dopełnieniem gry aktorskiej jest scenografia i rekwizyty z pogranicza  tradycyjnej polskiej chaty. Istotnym jest fakt, iż sejmiki mają charakter nie konkursowy.

toyota Yaris

Dzisiejszy 45. Sejmik w Tarnogrodzie tradycyjnie otworzyła Kapela Tarnogrodzka. Na scenie teatralnej zaprezentowały się zespoły z województwa lubelskiego.

Jako pierwszy przedstawiał  Zespół Obrzędowy z Hańska (pow. włodawski) ze spektaklem „Worożycha”.

-Nasz zespół jest wielopokoleniowy, najmłodsi z naszej grupy sięgają 9-10 lat, natomiast najstarsi nawet powyżej 70. Większość naszych obrzędów, które przedstawiamy, wzorowane jest na kulturze z naszego otoczenia. „Worożycha” przedstawiana dzisiaj przez nas była w naszym regionie realną postacią – mówi Aleksander Zaorskiczłonek grupy teatralnej z Hańska. -Przyjeżdżamy do Tarnogrodu już od 30 lat, więc klimat tego miasteczka nam sprzyja, a także publiczność zawsze jest wspaniała, dodaje.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Na dzisejszym przeglądzie zaprezentował się też zespół SENIORZY Z URSZULINA (także pow. włodawski), który przedstawił spektakl „Na jagody” oraz Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy JARZĘBINA z Bukowej (pow. biłgorajski) z przedstawieniem „Kumie zróbcie mi gromnice”.

-Bardzo nam się tutaj podoba. Gdybyśmy nie przyjeżdżali powiedzmy przez 3 lata na Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie z pewnością byłoby nam tęskno i smutno. Wszystko co przedstawiamy w widowiskach jest przede wszystkim naszymi wiejskimi zwyczajami, np. prezentowaliśmy jak robi się łub bo to jest sitarstwo, ponadto kręcenie powrozów, a dzisiaj zaprezentujemy jak tworzono gromnice na św. Matki Boskiej Gromnicznej, mówi Marianna Jargieło, kierowniczka zespołu JARZĘBINA z Bukowej.

Na międzywojewódzkim przeglądzie Sejmików Wiejskich Zespołów Teatralnych pojawiły się władze miasta Tarnogród z burmistrzem Pawłem Decem na czele oraz jego zastępcą Tomaszem Legieciem. Ponadto obecni byli proboszcz tarnogrodzkiej parafii ks. Jerzy Tworek, przedstawiciel wojewody lubelskiego – Zdzisław Podkański były minister kultury, marszałka reprezentował Tadeusz Buczek dyrektor Departamentu w Urzędzie Marszałkowskim, starostę biłgorajskiego reprezentował Grzegorz Winnicki rzecznik prasowy. Na wydarzenie przybyła także Agnieszka Wyszyńska wójt gminy Kuryłówka oraz Stanisław Dyjak wójt gminy Potok Górny, a także dyrektor BCK Stanisław Kowalczyk.

W wydarzeniu wziął udział również Władysław Dubaj – emerytowany dyrektor TOK-u:

Wydarzenie to powstało z inicjatywy Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Towarzystwa Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej, Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego, Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury oraz Burmistrza Tarnogrodu i Starosty Biłgorajskiego.

Dopiero w sierpniu będzie wiadomo, które spektakle zakwalifikowały się do Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wiejskich, który odbywa się zwykle jesienią. Decyzję o tym, które spektakle uzyskały szansę na wielki finał, który stanowi promocję najwartościowszych osiągnięć z całego roku, będzie zapowiedziane przez Radę Artystyczną.

Program sejmików przewiduje również wystawy fotograficzne, m.in. Prace Bożeny Wojtaszek i Lecha Laskowskiego „Sejmikowe klimaty: twarze, obrazy, sytuacje”. Dodatkowo po każdej serii przedstawień prezentowanych przez poszczególne zespoły teatralne, odbywają się zajęcia warsztatowe z Radą Artystyczną.

Już jutro na tarnogrodzkiej scenie pojawią się kolejne grupy z województw: podkarpackiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz świętokrzyskiego. O godz. 19.30 przewidziany jest Wieczór Towarzyski z tańcem, teatrem i muzyką. Zaś uwieńczeniem tego wydarzenia będzie w niedzielne południe uroczyste zakończenie 45. Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie.

J.P.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.