Mulawa wybory samorządowe 2024

- Reklama -

- Reklama -

443. rocznica nadania praw miejskich

Z okazji rocznicy nadania praw miejskich oraz zakończenia rewitalizacji Placu Wolności zamknięto Biłgorajską Kapsułę Czasu. Ma zostać otwarta ponownie za 100 lat.

- Reklama -

10 września mieszkańcy miasta Biłgoraja świętowali uroczystość 443. rocznicy nadania miastu praw miejskich przez króla Stefana Batorego. To wydarzenie zostało połączone z zakończeniem rewitalizacji śródmieścia miasta Biłgoraja i odbudowy zdegradowanego budynku przy ul. Kościuszki z przeznaczeniem na Centrum Usług Społecznych. Z tej okazji na placu przy Urzędzie Miasta została zamknięta „Biłgorajska Kapsuła Czasu 2020”. Ma zostać otwarta ponownie za 100 lat.

– Zamknięcie kapsuły jest jednym z elementów dużego projektu realizowanego przez miasto Biłgoraj w ramach szeroko rozumianej rewitalizacji. Przygotowania i prace związane z rewitalizacją trwały przez pięć lat – mówi Bolesław Gzik, wicewojewoda Lubelski.

Wewnątrz kapsuły zostały umieszczone dokumenty związane z miastem Biłgoraj, m.in. informacje o zrealizowanej inwestycji, zdjęcia porównujące plac oraz budynek przed i po rewitalizacji, bieżące informacje o mieście, wycinki prasowe dokumentujące wydarzenia lokalne i krajowe, informację jak mieszkańcy żyli w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego oraz listy młodzieży i seniorów do przyszłych pokoleń.

– Biłgoraj pięknieje z roku na rok. Często przejeżdżam przez to miasto i cały czas zauważam pozytywne zmiany, które służą mieszkańcom Biłgoraja i całej Rzeczypospolitej – zauważa Bolesław Gzik wicewojewoda Lubelski.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Rynek to centrum każdego miasta. Jest jednocześnie jego wizytówką, nie inaczej jest w Biłgoraju.

– Najważniejszą rzecz związaną z lokacją i prawem miejskim było to, że rynek i ratusz stanowiły zawsze serce i centrum miasta. W Biłgoraju też tak było, ale po wojnie wszystko się zmieniło – mówi Piotr Flor, prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego. – Przed rewitalizacją na naszym biłgorajskim rynku nic się nie działo, był ona zamarły. Bardzo się cieszę, że po rewitalizacji wszystko zaczyna się zmieniać i z powrotem na rynek wraca życie i staje się ono centrum życia Biłgoraj. Tutaj na tym rynku naprawdę chce się żyć – zaznacza.

Rewitalizacja śródmieścia pochłonęła ponad 20 mln zł, z czego połowę stanowiły środki pozyskane z Unii Europejskiej. W ramach tego projektu przeprowadzono przebudowę Placu Wolności wraz z budynkiem ratusza. Zmodernizowano również budynek przy ul. Kościuszki 28.

– Jesteśmy dumni, że Biłgoraj przybiera taką piękną formę, poprzez szereg nie tylko tych, ale i innych inwestycji, które służą całej społeczności – mówi Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj. – Miasto Biłgoraj powstało na polach wsi Gromada i cieszymy się, że oddaliśmy ten teren w bardzo dobre ręce i jest dobrze gospodarzony – dodaje.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Kryspin mówi

    Kolejne miliony zł czy pozyskane czy nie to i tak nasze pienaidze poszły na upiekszanie miasta. A powinny pójsc na poprawe warunków naszego zycia. A wiec szpital który tylko tak sie nazywa, Drogi i parkingi. Zaparkowac w Biłgorajcu to horror jest szczególnie na miescie. A mozna było zrobic wiecej parkingów . A tego odnawiania miasta to juz było kilka ray . I co z tego. Za 5 lat bedzie kolejne odnawianie zeby było gdzie kase wydawac. I kolejna sprawa. W tym, miescie od lat nic sie nie dzieje. po prostu sie nie rzwija tylko jest bo było. Jeden sklep sie zamy ka inny otwiera i jakos to trwa. Zadnych nowych inicjatyw zadnych działan by sciagnac np inwestorów by powstawały jakies wieksze zakłady pracy by sie cos działo. Nic kompletnie nic. Ale wszyscy wiadomo zadowoleni opowiadaja banjaluki jak to pieknie jest i cudownie. A jest marazm i zacofanie. Jak nie idziesz do prozdu to sie cofasz. I tak to jest tutaj

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.