- Reklama -

- Reklama -

11 listopada w Biszczy i Potoku Górnym (film)

Narodowe Święto Niepodległości to święto, które obchodzimy corocznie dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów. W 2020 roku to święto miało specyficzny charakter.

 

11 listopada to ważny dzień dla każdego Polaka. To właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku była to już 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, jednak z powodu zagrożenia koronawirusem nie przebiegała ona tak jak poprzednie. W tym roku nie odbyły się akademie okolicznościowe, tylko Msze święte oraz symboliczne składanie wiązanek. Jednak mimo obostrzeń nie tylko samorządowcy, ale również zwykli ludzie uczcili to święto.

Grupa mieszkańców Budziarzów, (gm. Biszcza) przejechała przez swoją miejscowość konno, jednocześnie trzymając w swoich rękach biało-czerwone flagi.

– Dziś obchodzimy sto drugą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i w tym roku wypadła ona w dość specyficznych warunkach, dlatego postanowiliśmy ją uczcić w taki sposób, jaki tylko jest możliwy – mówi Józef Kuliński, organizator przemarszu. – Dzisiejsze obchody są kontynuacją wcześniej prowadzonych projektów, dzięki którym młodzież może nabywać wartości patriotycznych – dodaje.

- Reklama -

Zarówno w wielu miejscowościach całej Polski, jak i naszego powiatu sprawowane były uroczyste Msze święte w intencji Ojczyzny, składane były symboliczne wiązanki pod pomnikami oraz tablicami pamiątkowymi. Tego typu okrojone wydarzenie miało miejsce również w Potoku Górnym.

– Tutaj wspólnie z radnymi rady gminy uczestniczyliśmy we Mszy świętej w kościele parafialnym w Potoku Górnym, składaliśmy również wieńce pod pomnikiem przy marszałku Józefie Piłsudskim i przy pomniku na skwerze – mówi Stanisław Dyjak, wójt gminy Potok Górny.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 r., naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

~Kuliński Michał

- Reklama -

- Reklama -

4 Komentarze
 1. Stefano mówi

  Oj oj oj nie nie nie. W Potoku Górnym tez ruszyła ofensywa zdarzen niecodziennych które swa waga waznoscia przemysleniami i innymi cechami uznawanymi powszechnie za patriotyczne moga konkurowac z wydarzeniami dominujacymi aktualnie w kraju i nawet na swiecie. otóz ze ta wazna sprawa to ustanowienie symbolu gminy. Gdyz nie moze byc tak by najbiedniejsza gmiona w Polsce jaka jaest Potok Górny nie miala nic co by ja pozatym nie wyróznialo w skali kraju. bieda to troche za malo i nasi włodarze wymyslili ze potrzebne jest cos jeszcze. I teraz siedza i mysla nad tym czyms. Sluchy dochodza ze ma to byc f;aga gminy. Ale to takie malo wyrazne jest. Na polu do wyboru jest jeszcze pieczec gminna. Jakze by wójt nasz który ma tak wielkie aspiracje mogł sie popisac pieczecia gmina której inna gmina nie posiada po prostu. Tylkoze to mało praktyczne by bylo gdyz taka pieczec musiałaby byuc sporych rozmiarów zeby wrazenie odpowiednie zropbic. I kto by te pieczec nosil. No przeciez nie sam włodarz nasz . Trzeba b y było zatrudnic tragarza na dodatek a to koszty a gmina biedna wiec chyba to nie wypali. Na polu do wyboru zostało jeszcse sztandar gminy. Tez wazna rzecz no i jakis mały herb. Ciekawe co wygra w dobie problemow i pandemii. gdyby to była demokracja to zrobiliby referendum. Ale niestety o demokracji zapomniec mozemy i bedzie to decyzja jednoosobowa.Ciekawe co to bedzie?

 2. lucjusz mówi

  11 listopada był. teraz juz 11 grudnia niedługo swieta i kolejny rok nadejdzie. a w Potoku co?? A jedynie cisza odpowiada mieszkajacym tam ludziom. Nic zero . Zadnej walki z covidem. poza barykadami bo mowia ze władza sie nam zabarykadowała i sobie siedzi bezpiecznie. Miekjszkancy naszej władzy nie interesuja. nie ma zadnego pomysłu na walke z covidem. jedyny pomysł to przeczekanie. jak przyszedł wirus tak tez i sobie moze pójdzie. Dopiero wtedy władza wyjdzie i pokaze sie nam mieszkancom. I to bedzie jedyny sukces naszej władzy.

 3. Adasko mówi

  Zgadzam się. To działamy gmino potok.

 4. Janek mówi

  Historja ważna sprawa jest. Ale dzisiaj sa ważniejsze rzeczy. pandemia w rozkwicie. gmina w zapasci.
  Czy cokolwiek sie zmieni. Czy cokolwiek ruszy . Czy jakiekolwiek działania były sa albo beda podejmowane?
  Jak narazie to widac ze nic sie nie dzieje i nie bedzie działo. Czas juz chyba cos zmienic w tym wszyskim. [przeciez to gmina jest dla mieszkanców a nie mieszkancy dla gminy. To gmina ma słuzyc a nie mieszkancy maja siedziec w domach i nie przeszkadzac w pracy gminy.
  Czas juz najwyzszy zaczac działąc. Cas juz.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.