- Reklama -

„Zostaliśmy upokorzeni przez księdza”

Do naszej Redakcji trafił list rozżalonej Czytelniczki. Chodziło o zachowanie księdza podczas spowiedzi. Kuria w tej sprawie milczy.

Do naszej Redakcji trafił list mieszkanki gminy Potok Górny. Skierowała ona do nas takie oto słowa (zapis oryginalny):

„Do redakcji Gazety „Nowa Biłgorajska”

Piszę w imieniu mieszkańców, wiernych naszej parafii. Ponieważ na wieczornej Mszy w Niedzielę Palmową ksiądz spowiadając nas w konfesjonale, zachowywał się w stosunku do spowiadających się obłudnie, z wielką łaską i złością. Był bez stuły, komży, modlitwy i błogosławieństwa. Krzyczał na nas wtrącając obraźliwe słowa odnośnie spowiadających się.

- Reklama -

Proszę o ile to możliwe o interwencję, ponieważ będąc w miejscu świętym zostaliśmy upokorzeni, a nasza spowiedź według nas jest nieważna i niespełniona, a pobyt w czasie mszy świętej oddalił nas od Boga”.
Docierają do nas podobne informacje od wiernych różnych parafii, którzy najwidoczniej krępują się zwrócić uwagę księdzu lub nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie zwróciliśmy się do kurii Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Zamościu, w jurysdykcji której jest wspomniana w liście parafia. „Czy dopuszczalne jest takie zachowanie księdza? Co możemy poradzić naszej Czytelniczce, która czuje się głęboko urażona?” – pytaliśmy, ale odpowiedzi nie uzyskaliśmy żadnej. Kuria w tej sprawie milczy.
Spowiedź jest niezwykle ważna dla wielu Polaków. „Uwalnia nas od grzechu, który ciągnie w dół i ogranicza”. Przede wszystkim spowiedź może pomóc nam rozwiązać wewnętrzne konflikty i uporządkować relacje z bliskimi. Krótka rozmowa w konfesjonale może odmienić całe święta, sprawić, że przeżyjemy je w pełni i z radością. Tym bardziej smuci fakt, że nie zawsze udaje się trafić na rozumiejącego i słuchającego księdza.

 

- Reklama -

23 Komentarze
 1. Piękny mówi

  PIĘKNY tak żartobliwie nazywają go ludzie w Potoku Górnym. Wzięło się to od tego że w czasie reklam tzn. w czasie ogłoszeń parafialnych po mszy gada co mu ślina na język przyniesie….używając co drugie słowo PIĘKNIE. Ja nie spotkałem się aby w kościele po mszy były ogłoszenia. Od tego jest strona internetowa i tablica ogłoszeń. Przecież w kościele nikt nie będzie na kartkach notował za kogo i kiedy msza!!!!
  Co do ślubów mniej jak 1000 zł nie da rady. Pogrzeb 900-1100. A do tego jeszcze jak były składki i osoba zmarła nie zapłaciła ( nie było jej w domu, nie miała zwyczajnie z czego zapłacić) to rodzina przed pogrzebem musi wyrównać aby kasa się zgadzała- jest to żenujące. Za poprzedniego proboszcza nigdy nie było tacy na ślubie czy pogrzebie. Obecny na jednym z pierwszych swoich pogrzebów powiedział że wprowadza tacę – ma to być element rozgrzeszenia ze zmarłym tzn. jeśli byłeś skłócony, coś byłeś mu winny choćby słowa przepraszam to tacą na pogrzebie odkupisz winy u zmarłego….. hahahah Większej hipokryzji nie słyszałem. Co do Pani kucharki księdza – wszyscy wiedzą i nikt nie powie wprost komu trzeba. Bo ten ktoś zapewne też nie żyje w zgodzie z celibatem. Kościół w Polsce powinien być finansowany samodzielnie ( z dobrowolnych: składek, tac, itp.) a jeśli jest to instytucja w której jest określony (niejawnie) cennik to powinno się wprowadzić kasy fiskalne. Pozdrawiam.

  1. Parafianin mówi

   Akurat tutaj się nie zgodzę bo znam osoby, a raz nawet byłem świadkiem sytuacji gdzie Pięknemu dano tyle ile uważano za ślub lub pogrzeb tj. 500 zl lub mniej oczywiście nie był zadowolony i dobitnie to oznajmił, ale perspektywa odprawienia sakramentów całkowicie za darmo plus telefon do biskupa w momencie zmieniły nastawienie. Także on weźmie tyle ile mu ktoś da bo jeszcze takiej władzy nie ma, żeby komuś z portfela wyciągnąć, zresztą sam to powiedział na jednym ze swoich kazań w trakcie ogłoszeń.

 2. Tomek mówi

  Brygidka ma całkowitą rację. Kościół i PIS to jedna sitwa a ludzie na wsi to ciemnogród który dał się kupić 500+ i 300+. To są Judaszowe srebrniki. Ksiądz z Potoka całkowicie wpisuje się w politykę PISu – najważniejsza jest kasa. Reszta się nie liczy.

  1. Swojak mówi

   Posłuchaj Tomek. Jestem częścią K-ła czy jestem sitwą z PIS średnio i nie we wszystkim, a czynisz też i dla mnie zarzut – słabo i bez kultury. Czy dałem się komuś kupić – nie bardzo. Ale też coś mówisz co jest nie spójne intelektualnie – gdyby Ksiądz Potocki wpisywał się w politykę PIS-u – to też próbowałby ludzi sobie jak mówisz kupować tzn. wspierać choćby finansowo swych parafian (albo wyraźnie duchowo), a tu jest problem, że chyba on na nich niestety żeruje. Jako sam chrześcijanin piętnować próbuję jedynie złe postawy a nie ludzi – też do tego Cię Tomek zachęcam. Nie próbuj mnie obrażać, bo cię też samego (choćby w sensie kulturalnym) ciągnie w dół.
   Poprzednik Parafianin wspomniał „w Kościele nie ma Boga” – bez sensu tak uogólniać, myślę, że Bóg jest tylko może Ty Go nie jesteś w stanie z jakichś powodów zobaczyć. Kościół to nie tylko ksiądz gorszy (no akurat taki syfu też może narobić, to mnie też wkurza) lub lepszy, bo to też każdy ochrzczony – czyli też pewnie Ty. Mówiąc „nie Boga w Kościele”, to jakbyś powiedział nie ma Go między innymi w sercu moim, bo Go nie czuję.
   Ps. Słowo „ciemnogród” w relacji w ogóle do religii – szczególnie faworyzowane zwykło być przez ludzi ustroju komunistycznego, a współcześnie przez ludzi z mocnym zabarwieniem neomarksistowskim. Niektóre media bardzo mocno nad tym pracują byśmy lewacko, czy marksistowsko pojmowali świat i nawet o tym sami możemy nie wiedzieć.

  2. Gutek mówi

   Ty już mieszasz politykę w zwykłe wiejskie sprawy. Piękny od zawsze taki był bez względu na to kto rządził.

 3. tom mówi

  dwie baby w histerii piszą a tu od razu że to cała parafia. zastanowiłbym się szybciej na miejscu kilku osób czy gdyby sprawa trafiła do sądu o utratę dobrego imienia czy też towarzystwo byłoby takie mądre. poza tym mam ogromne wątpliwości czy to jest normalne robić szum w kurii, pisać w gazetach bo ks. w potoku górnym w niedzielę palmową (czyli parę miesięcy temu) nie założył stuły (ratunku, co to będzie!!!)
  nie trzyma się to kupy ni …..

 4. parafianin mówi

  Bardzo dobrze! Może w końcu ktoś się za niego weźmie i usunie go z Potoka. Wszystkich przenosili do okoła a biskup tylko go zostawia. Niech idzie w cholere to w końcu parafia odżyje! Dość z kłamstwem, wyłudzaniem pieniędzy! W kościele teraz nie ma miejsca dla Boga – tym bardziej w potoku jak książe żyje sobie z szafarką na jednej plebani. Ktoś z potoka spotkał ich razem na wakacjach – zachowywali się i wyglądali jak para więc można? CIEMNOGRÓD !!!

 5. Małgorzata mówi

  No no ciekawe. Tak sie zastanawialam juz dawno temu kiedy w koncu ktos cos powie czy napisze. A tutaj nic. Dopiero teraz cos drgnelo. Ale tylko wsród ludzi. Przełozeni jak milczeli tak milcza. i to ciekawe jest. Bo sprawa nie jest błacha przynajmniej dla mieszkancow. A dla Kurii? No cóz Podejrzewam ze maja to gdzies.

 6. Ziutek mówi

  Dwie lub trzy histeryczki piszą w imieniu całej parafii i tak odważnie rozwijają języki. Nie wszyscy tak myślą. Tak od niedzieli palmowej ubolewają? Zamiast do kurii czy redakcji polecam psychiatrę 🙂

 7. Gosc mówi

  No mi jak przeliczyl ze jest 800zl „litra bimbru i kielbasa to dopiero dal slub ..bo niby wszyscy tak daja..ludzie ten kosciol to juz nie ten sam kosciol ..my jezdzimy gratami oni furami i co chwile skladki bo trzeba ..a co laska zaczyna sie od 100 w zwyrz ..nawet umierac sie nie oplaca bo jak 700nie zaplacisz to cie nie pochowa,,,kasy fiskalne i tyle…

 8. Gość mówi

  Osoby z poprzednich wpisów – próbujcie szanować ludzi w cokolwiek wierzą (minimum każdej nawet prymitywnej kultury) w tym też i mnie. Wiara jest dobra i Jezus był dobry – ksiądz choć trochę powinien Go przypominać (każdy chrześcijanin też). Warto zwrócić jednak uwagę na pewien problem. Tak to jednak wygląda, że może i większość parafian Potok Górny czuje się ciemiężonych (wikarzy chyba też) niestety przez swego Proboszcza głównie finansowo i nie może nic z tym zrobić czują się bezradni, ale bardzo często ci ludzie o tym mówią. Też niestety nagminnie spotykają się z arogancją nie tylko Proboszcza, ale i Kurii biskupiej. Symboliczne są powszechne sformułowania „Nasz Potocki Proboszcz zamiast serca ma portfel”. Żałosne, ale dość raczej bliskie prawdy. Drugie „skoro Proboszcz wydrze większą kasę od ludzi, to w większej ilości zawiezie Biskupowi i tylko dlatego nie chce Go przenieść – stąd i Biskupowi się od ludzi obrywa (może niesłusznie), bo tu się powszechnie uważa, że całej Kurii bardziej niż na dobru ludzi czy wiary zależy na pieniądzach”. Tym bardziej to boli, bo w okolicy mamy całkiem poukładanych duchownych, większość zakładam wie o co w wierze chodzi. Jezus ma względem nas piękne plany – wątpliwe jednak czy do Niego może podprowadzać taki rodzaj Proboszcza, który robi wrażenie bardzo pogubionego człowieka i w życiu i w Wierze. W takim sensie widzę ile tracimy młodych ludzi (starszych trochę też), którzy tą sytuacją, są nadmiernie zmęczeni – bardzo się im nie dziwię. No motywacja płytka, ale realna i spora w skali. Część uważa, że by być bliżej Boga to musi jeździć do sąsiednich Parafii. To jednak ks. Biskup mógłby jedynie coś z tym zrobić – dlaczego nie robi?
  Osobę zwracającą się do redakcji popieram i zachęcam też innych do większej aktywności w mediach, bo jeśli chcemy by było lepiej w naszych parafiach to i Kuria diecezjalna też musi się czegoś nauczyć. Niezmiennie uważam, że wiara ale mądra czy dojrzała może wydobywać piękno z człowieka, dzięki niej ludzie byliby lepsi dla siebie np Jan Paweł II. ks Popiełuszko.

  Ps. Krytyka jest dobra (bo ma służyć poprawie, wskazuje kierunki), krytykanctwo dobre nie jest nie mając szacunku do człowieka.

 9. Donald mówi

  Ten Ksiądz lewaki to z waszej bandy PO. Komuchom bez Boga i wiary trzeba wam oświecić pokiereszowaną wyobraźnię, że socjalizm i pochodny jemu komunizm to zbrodnicze ideologie mające na celu ujarzmić w dyktaturze całe państwa i zamieszkujące w nich narody, które to przedstawione totalitaryzmy gnębiły społeczeństwa państw środkowo-europejskich, od końca lat 40-tych, do lat 90-tych ubiegłego wieku, a w obecnym czasie przemianowany i ochrzczony przez zachodnich akuszerów jako liberalizm, ja dodam lewacki liberalizm, bo choć na razie jeszcze nie mordują obywateli Eurokołchozu, to już w niektórych poziomach już to praktykują, m.i.n. powszechna aborcja, i eutanazja starców,i to tyle informacji do tak lekkomyślnie szafowanego socjalizmu. A co to jest polityka socjalna prowadzona przez obecnie rządzących??? to polityka prorodzinna, prospołeczna, dbanie o przyszłość całego narodu, na wszystkich poziomach społeczeństwa, bez wykluczenia całych grup jak to było za totalnych poprzedników, którzy dopuszczali do żeru w korytach tylko swoich, namaszczonych przez aferalnych łaskawców, również bezproduktywnych celebrytów, różnych beztalenci, słowem wszystkich którzy bili brawa zadufanym w siebie totalniakom, ale jak się okazało do czasu, a po tym czasie było totalne KAPUT !!!!! Myśleć komuchy nie srać pod siebie bo jest lepiej niż było a wiara potrzebna ale bez księrzy z PO PSL

 10. Parafianin mówi

  Panowie z poprzednich niektórych wpisów „życzę Wam umiejętności szanowania innych – nie obrażajcie też i mnie”. Ja spróbuję uszanować ludzi, a napiętnować zło. Wiara jest dobra i Jezus był dobry – Ksiądz choć trochę powinien Go przypominać (my chrześcijanie też). Warto zwrócić jednak uwagę na problem, który jest tłem opisanej treści. Tak to jednak wygląda, że może i większość parafian Potok Górny czuje się ciemiężonych (wikarzy wygląda od lat, że też) niestety przez swego Proboszcza głównie finansowo i nie może nic z tym zrobić czują się bezradni, ale bardzo często o tym mówią. Też niestety nagminnie spotykają się z arogancją nie tylko Proboszcza, ale i wydaje się też Kurii biskupiej (ludzie się tam ze swoim niepokojem udawali, ale nie byli poważnie traktowani). Symboliczne są powszechne sformułowania „Nasz Potocki Proboszcz zamiast serca ma portfel”. Żałosne, ale dość raczej bliskie prawdy. Drugie „skoro Proboszcz wydrze większą kasę od ludzi, to w większej ilości zawiezie Biskupowi (wszyscy są zadowoleni oprócz parafian; np. ślub z tacą ponad 1300 zł bez możliwości negocjacji ) i tylko dlatego nie chce Go przenieść – stąd i Biskupowi się od ludzi obrywa, bo tu się uważa, że całej Kurii bardziej niż na dobru ludzi czy wiary zależy na pieniądzach”. Tym bardziej to boli, bo w okolicy mamy całkiem poukładanych duchownych, większość zakładam wie o co w wierze chodzi. Jezus ma względem nas piękne plany – wątpliwe jednak czy do Niego może podprowadzać taki rodzaj Proboszcza, który robi wrażenie bardzo pogubionego człowieka i w życiu i w Wierze. W takim sensie widzę ile tracimy młodych ludzi (starszych trochę też), którzy tą sytuacją, są nadmiernie zmęczeni (może to element rozpaczy) – bardzo się im nie dziwię. No motywacja płytka, ale realna i spora w skali. Część u nas by być bliżej Boga, uważa, że musi jeździć do sąsiednich Parafii. To jednak ks. Biskup mógłby jedynie coś z tym zrobić – dlaczego nie robi? Wolałbym porozmawiać o tym z Biskupem, a nie wyrażać się przez portal, ale znowu mam wrażenie, że nie chciano by ze mną rozmawiać.
  Osoba co napisała artykuł wg. mnie ma rację. To jej troska o wiarę, o poziom. Zachęcam nawet by uzdrowić nasze parafie trzeba mieć większą aktywność w mediach, może wtedy i Kuria się obudzi. Szanując człowieka, piętnując zło.

  Ps. Krytyka jest dobra (bo ma służyć temu by było lepiej), krytykanctwo już dobre nie jest.

 11. Bronek K mówi

  Niech ktoś z komuchów napisze gdzie ten ksiądz układów nie ma??? Banda po psl wszędzie układy ma i ten wilk w owczej skórze razem z nimi trzyma

 12. Mietek mówi

  Komucha pognać do komuchów PO tam jego koledzy a na wiarę nie srać bo człowiek bez wiary to idiota totalny

 13. Mietek mówi

  Ten Ksiądz jest z bandy postkomunistycznej PO PSL kto nie wierzy niech przejży na oczy tak że komuszki nie łączyć go z pisem nie walić kupy pod siebie 😂😂😂

 14. Tom mówi

  Dorośli ludzie chodzą do faceta w sukience żeby powiedzieć, że byli niegrzeczni 😀 😀 😀
  Trzeba go jeszcze było przeprosić że się zdenerwował… Taki cyrk tylko na wsi.

 15. xxxx mówi

  rozwiązanie problemu – nie chodzić do kościoła.

  1. Tom mówi

   Zapamiętaj odp

 16. Brygidka mówi

  Przecież to są ci „równiejsi” więc o co chodzi ? Ich nawet RODO nie obowiązuje,więc do kogo żale ? Kto na pis głosował ? Ano ciemnogród więc ma co chciał.

  1. Bronek mówi

   Weź się ciemnoto schowaj ten ksiądz trzyma z bandą postkomunistycznej PO PSL więc od Pisu trzymaj się komuszko z daleka

 17. Mrk mówi

  Ehhh te problemy ciemnogrodu…

 18. K. mówi

  Ludzie, obudźcie się i nie dajcie więcej manipulować czarnej mafii! Oni robią z was baranów i za waszymi plecami śmieją się i liczą tylko pieniądze. Dość wpychania się kościoła do życia, państwa i polityki! Na szczęście młode pokolenie powoli się budzi lecz ludzie którzy byli od dziecka straszeni piekłem i innymi bajkami są już spisani na straty…Jest przynajmniej nadzieja że za 10/20 lat ludzie zrozumieją że średniowiecze dawno minęło i da się używać własnego mózgu a nie czekać tylko na rozkazy z ambony.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.