- Reklama -

Zgłoś opryskiwacz

Pracownicy biłgorajskiego oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa odwiedzają wszystkie gminy w powiecie z informacją na temat obowiązku rejestracji opryskiwaczy. Chodzi o sprzedane, zezłomowane lub wycofane z użytkowania sprzęty. – W naszej bazie danych widnieje 2400 opryskiwaczy. 1500 z nich nie jest badanych. My nie wiemy, czy rolnik zapomniał go zarejestrować, czy nie ma już tego sprzętu. Dlatego warto to zrobić, dokonując zgłoszenia – informuje Krzysztof Bartczak, specjalista biłgorajskiego oddziału WIORIN. Inspekcja zapewnia, że ci rolnicy, którzy teraz dokonają takiego zgłoszenia, w bieżącym roku nie będą kontrolowani. – Krążą takie pogłoski, że kto zarejestruje, będzie karany. Przeciwnie, taki rolnik nie będzie w tym roku kontrolowany – dodaje inspektor Bartczak. 

- Reklama -

Zgłoszenia można dokonać, wysyłając wypełniony formularz pocztą, faksem lub przy pomocy poczty elektronicznej na adres Wojewódzkiego Oddziału Inspektoratu. Dokładne informacje, jak to zrobić, dostępne są w każdym Urzędzie Gminy lub bezpośrednio w biłgorajskim oddziale Inspekcji. 

Obecnie każdy rolnik, który dokonuje oprysku, musi mieć odpowiednie uprawnienia i przebadany opryskiwacz. Nowy sprzęt nie podlega kontroli przez okres 5 lat. Natomiast modele starsze muszą przejść odpowiednie badanie techniczne raz na trzy lata. Stosowanie środków ochrony roślin niesprawnym technicznie opryskiwaczem lub uchylanie się od badania technicznego grozi karą grzywny do 500 zł. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.