- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

PITY roczne – przekazanie 1% podatku na OPP

Prawo do przekazania 1% podatku mają:

  • osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i płacą 19% podatku liniowego

  • podatnicy, którzy za formę rozliczania podatku przyjęli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

  • osoby, które rozliczając PITy roczne obliczają kwotę należnego podatku w oparciu o obowiązujaca skalę podatkową.

  • osoby pobierające świadczenia emerytalne i  rentowe, jednak, tylko wtedy, gdy samodzielnie wypełniają PITy roczne.

  • podatnicy opodatkowani wg stawki 19% z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej

  • podatnicy mający zyski z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, opodatkowani wg stawki 19%

 

Osoby chcące wesprzeć OPP w prowadzeniu jej,  lub ich, działań statutowych, nie muszą same dokonywać przelewu na konto organizacji. Wystarczy, że wypełniając PITy roczne wskażą KRS OPP, której chcą przekazać pieniądze  a 1% ich podatku trafi na właściwe konto za pośrednictwem naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

- Reklama -

Jeśli nie znamy żadnej Organizacji Pożytku Publicznego, której moglibyśmy przekazać 1%, możemy wybrać ją w oparciu o corocznie uaktualniany wykaz OPP,znajdujący się na stronie internetowej  Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W wykazie uwzględnione są wszystkie  organizacje posiadające uprawnienia do pozyskiwania środków z 1% podatku, jednak nie znajdziemy tam ich numerów kont bankowych. Numery rachunków służące do przekazywania  1% organizacje samodzielnie przekazują do swojego urzędu skarbowego, a Naczelnik urzędu skarbowego przekazuje kwoty od podatników na wskazane numery rachunków. Uprawnionych do zbierania 1% jest  uprawnionych ponad osiem tysięcy OPP Jedne z nich cieszą się większym, inne z kolei mniejszym zaufaniem podatników. Wypełniając PITy roczne możemy wesprzeć nie tylko jedną organizację lub fundację.Mamy możliwość oddania  1 % podatku nawet kilku z nich, jednak tylko wtedy, kiedy składamy kilka formularzy PIT. I tak, jeśli  np. oprócz PIT 37 z umowy o pracę, wypełniamy  PIT 28 z wynajmu mieszkania , czy PIt 39 ze sprzedaży domu..W tej sytuacji na każdym formularzu możemy podać KRS innej Organizacji Pożytku Publicznego i w ten sposób wesprzeć 1% kilka organizacji. Możemy też we wszystkich deklaracjach wskazać tę samą OPP.Rozliczając PITy roczne pamiętajmy o możliwości skorzystania z pomocy, jaką jest bezpłatny program PIT dostępny  na wielu portalach podatkowych firm zajmujących się doradztwem podatkowym. Polecamy PITax.pl, bezpieczny, szybki i niezwykle łatwy w obsłudze program, prowadzący podatnika krok za krokiem przez cały proces wypełniania deklaracji rocznej PIT. Nie ma znaczenia, czy wypełniamy deklaracje PIT w formie papierowej, czy elektronicznej. W tym roku obowiązują dwa terminy złożenia deklaracji do właściwego urzędu skarbowego:

  • do 31 stycznia 2017 roku mamy czas na dostarczenie deklaracji PIT-16A ,PIT- 19A i PIT -28,

  • do 2 maja 2017 roku koniecznie trzeba złożyć  PIT-36,  PIT-37,  PIT 36L,  PIT-38 i  PIT-39

Program PIT od PITax.pl Łatwe podatki dzięki współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych udostępniany jest nieodpłatnie organizacjom pozarządowym w celu wsparcia w zbiórce 1% podatku dochodowego na ich rzecz. Zapraszamy do przekazania 1% podatku na wybraną przez siebie organizację.

 

Tekst sponsorowany

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.