- Reklama -

- Reklama -

Zdjęcia do kalendarza już są

Do tej pory były kalendarze inspirowane epokami, obrazami mistrzów, bajkami i baśniami. W ubiegłym roku powstał kolejny kalendarz, którego tematem przewodnim były najbardziej znane filmy. Przekopane strychy, ciucholandy i strony internetowe w poszukiwaniu kostiumów i rekwizytów, do tego długie godziny przygotowań i setki zdjęć. Tak w skrócie można opisać pracę nad gorajskimi kalendarzami.

W tym roku ukaże się kolejny gorajski kalendarz, którego tematem przewodnim będą mity i legendy słowiańskie, a więc będą rusałki, wiły, strzygi, zmory, a także bohaterowie legend o Ładzie, Perunie, Mokoszy czy Marzannie.

25 września zakończyły się sesje zdjęciowe do nowego kalendarza. W tym roku padł rekord w ilości wykonanych zdjęć podczas 12 sesji fotograficznych. Wykonano około 5,5 tysiąca zdjęć. Z tej liczby zostanie wybranych 12 najlepszych zdjęć, które będą umieszczone w każdym miesiącu kalendarzowym.

- Reklama -

Modelami do kalendarza zostali mieszkańcy gminy Goraj. Pierwsza grupa została wyłoniona podczas castingu, druga grupa to osoby, które według realizatorów zadania najbardziej odpowiadały wyobrażeniom o słowiańskich postaciach mitologicznych. Wśród bohaterów kalendarza pojawią się: Perun wraz z synkiem Peruńcem, Kupała i Kostroma, Swarożyc, Żywia, Północnica, Południca, Mokosz, Płanetnik, Wiły, Marzanna, Leszy i Dziewanna.

Kalendarz zostanie wydany w nakładzie 400 sztuk na początku grudnia 2017 r. i będzie produktem rozdawanym w celach promocyjnych gminy Goraj i Programu Działaj Lokalnie X. Kalendarz powstaje w ramach projektu "Kiedy Goraj był Ładą – czyli gorajscy Słowianie w obrazkach". W ramach projektu oprócz kalendarza zostanie wykonany również mural o tematyce słowiańskiej tuż przy siłowni napowietrznej w Goraju. Mural powstanie w ramach warsztatów plastycznych dla młodzieży w połowie października. Młodzież biorąca udział w warsztatach oraz realizatorzy projektu Grupa Nieformalna "Aarcia" przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju pod koniec września odwiedzą Gród Słowiański w Wólce Bieleckiej w powiecie łęczyńskim.

Projekt dofinansowano ze środków Programu "Działaj Lokalnie X" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i partnerów Gminę Biłgoraj oraz Miasto Gmina Biłgoraj.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.