Moto Tech

- Reklama -

Zamiast lekarza w karetce miał jeździć pielęgniarz?

Kto jeździ w karetce?

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Tarnogrodzie burmistrz podawał informacje na temat nocnej i świątecznej opieki medycznej w Tarnogrodzie, jak również funkcjonowania pogotowia ratunkowego na obszarze gminy i gmin sąsiednich. Niepokojące wiadomości do nas dotarły, że trwają jakieś prace na szczeblu urzędu wojewódzkiego dotyczące opracowania struktury opieki, między innymi dotyczące tego, że karetki znajdujące się w Tarnogrodzie będą miały obniżony stopień swojej rangi. Nie będzie w tej karetce lekarza tylko pielęgniarz przedstawiał Eugeniusz Stróż. Jak mówił burmistrz, po tej informacji natychmiast zostały podjęte przez urząd interwencje. Włodarze kierowali swoje uwagi m.in. do Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, do stacji pogotowia ratunkowego w Biłgoraju i Zamościu, a także do Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Jest to w fazie takich pierwszych programów. Mamy zapewnienie, że taka zmiana nie odbędzie się mówił burmistrz. Trudno sobie wyobrazić, żeby karetką w Tarnogrodzie, która obsługuje obszar od Potoku do Zamchu, pojechał jakiś pielęgniarz. To niech już straż dowozi chorych do szpitala, będzie może taniej tak to tłumaczyliśmy dodawał. 

Za podjętą interwencję w sprawie karetki i szpitala dziękował burmistrzowi i przewodniczącemu Rady Miejskiej radny Ryszard Szponar. Dziękuję za tę interwencję w organach, które zajmują się służbą zdrowia, bo jest to istotna dla nas sprawa. Była sytuacja, która zmuszała do przemyślenia w tym temacie mówił Ryszard Szponar

Apteka czynna w soboty i niedziele 

Burmistrz informował również o nowych dyżurach aptek w Tarnogrodzie. Mówił, że były zastrzeżenia dotyczące braku dyżurów aptek w niedziele i święta, gdy w sąsiednich miejscowościach takie są. Tak się stało, że apteka Centrum będzie pełnić dyżury w soboty i w niedziele od godz. 8.00 do godz 19.00. Apteka będzie czynna mówił Eugeniusz Stróż. 

- Reklama -

Jakiś czasu temu w tej sprawie interweniował radny Marian Dołomisiewicz, który wskazywał, że w Tarnogrodzie funkcjonują cztery apteki, a żadna z nich nie ma dyżurów w nocy, niedziele i święta. Twierdził wówczas, że są sytuacje, które zmuszają wielu mieszkańców do wyjazdu po leki do Biłgoraja. Nadmienił, że w Biłgoraju jest ponad 10 aptek i są typowane kolejno do dyżurów nocnych czy świątecznych. Proponował, aby i takie rozwiązanie rozważyć w Tarnogrodzie. 

Nocna i weekendowa opieka w Tarnogrodzie 

Poruszony został też temat funkcjonowania tarnogrodzkiego szpitala. Rada Miejska interweniowała w Narodowym Funduszu Zdrowia, ponieważ mieszkańcy skarżyli się na opiekę w szpitalu. Zdaniem radnych i mieszkańców gminy w szpitalu dyżur pełniła wyłącznie pielęgniarka, która w sytuacjach wymagających interwencji lekarskiej wzywała lekarza z Biłgoraja. Ten z kolei przyjeżdżał po 1-2 godzinach lub wcale. 

 Szpital z dniem 1 lutego przywrócił opieką nocną i weekendową. Takie mamy pisma z NFZ, że oni to nakazują. Z ich informacji wynika, że obsada jest, że są lekarze i pielęgniarze mówił burmistrz. 

 

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.