- Reklama -

- Reklama -

Zakup winiety samochodowej w Słowenii

Wiele państw wprowadziło opłaty za korzystanie z autostrad czy dróg szybkiego ruchu dla pewnych grup pojazdów. Ma to swoje uzasadnienie, jednak zwykle kierowcy narzekają i żałują każdego wydanego na ten cel grosza. Jednak dzięki odpowiedniemu namysłowi może się okazać, że podróż samochodem może stać się okazją. Dzisiaj przedstawimy Ci kilka wskazówek, które na pewno przydadzą Ci się podczas zakupu winiety samochodowej w Słowenii.

- Reklama -

Jak rozliczyć opłaty drogowe?

Praktycznie każde państwo inaczej podchodzi do kwestii opłat za używanie publicznych autostrad czy dróg szybkiego ruchu. Dla samochodów osobowych zwykle płatne są tylko autostrady, jednak właściciele autobusów czy ciężarówek muszą zapłacić stosowną kwotę nawet na drogach szybkiego ruchu.

Popularnymi sposobami rozliczania opłaty drogowej dla samochodów osobowych są:

 • winiety,
 • bramki drogowe.

Drugie rozwiązanie zyskało sobie przez lata wielu przeciwników, a wszystko przez praktycznie niekończące się kolejki aut, czekających na możliwość wjazdu na autostradę szczególnie podczas nasilenia ruchu turystycznego.

Nic więc dziwnego, że spora grupa państw zdecydowała się wycofać z tego systemu, wprowadzając winiety. Przekłada się to na rozładowanie korków, jednak zdaniem wielu nie jest to rozwiązanie pozbawione wad.

Czym jest winieta samochodowa?

Winieta samochodowa jest niewielką naklejką o określonym przez dane państwo wzorze, która potwierdza Twoje prawo do korzystania z płatnych dróg w tym kraju. Zawarte są zwykle na niej następujące informacje:

 • typ pojazdu, który jest uprawniony do wjazdu na autostradę czy drogę szybkiego ruchu,
 • typ winiety (tygodniowa, miesięczna, roczna itp.),
 • data ważności,
 • numer winiety.

W razie kontroli jest to dokument, który poświadczy, że masz prawo korzystać z płatnych dróg w danym państwie.

Winietę należy umieścić w określonym przez przepisy miejscu, zwykle na przedniej szybie samochodu. Zazwyczaj wymagane jest przyklejenie jej w prawym lub lewym górnym rogu. Ważne jest, by była ona dobrze widoczna oraz nie utrudniała kierowcy widoczności.

- Reklama -

Jak kupić winietę samochodową?

Zakup winiety samochodowej może odbyć się dwutorowo. Najpopularniejszą opcją jest wybranie odpowiedniego miejsca przy granicy. Winiety zwykle są dostępne na stacjach benzynowych, w przygranicznych sklepach, kioskach czy budkach. Bardzo często na tego typu budynkach dodatkowo umieszczona jest informacja o tym, że prowadzona jest w nich sprzedaż winiet samochodowych.

Takie rozwiązanie ma pewne korzyści. Może okazać się trafione choćby wtedy, gdy w ostatnim momencie zrezygnujesz z wyjazdu – winieta nie będzie Ci po prostu potrzebna. Trzeba się liczyć jednak z pewnymi niedogodnościami, takimi jak poszukiwaniem miejsca sprzedaży czy komunikacją w obcym języku.

Drugim sposobem, który znacznie ułatwia proces zakupu jest wybranie interesującej Cię winiety w sklepie online. Na stronie Onlinewinieta.pl masz możliwość wybrania winiet aż z dziewięciu krajów Europy! Jednym z nich jest Słowenia.

Zakup winiety online

Zakup winiety przez Internet nie wymaga zaawansowanych umiejętności. Wystarczy mieć dostęp do Internetu oraz przygotować stosowne informacje. Są to:

 • daty, w których chcesz mieć prawo poruszania się po autostradach i innych płatnych drogach za granicą,
 • numer rejestracyjny Twojego pojazdu,
 • kategoria Twojego pojazdu,
 • adres do wysyłki,
 • Twój aktualny adres poczty elektronicznej.

Jak widzisz, cały proces jest bardzo prosty. Można go wykonać w kilka minut bez wychodzenia z domu. W sklepie Onlinewinieta.pl masz gwarancję, że zamówienia złożone przed godziną 23:00 zostaną wysłane jeszcze tego samego dnia.

Proces zakupu winiety online do Słowenii

Jeżeli chcesz kupić winietę przez Internet, musisz przejść kilka kroków.

 1. Wybierz kraj, do którego chcesz wjechać.
 2. Określ typ Twojego pojazdu (samochód osobowy o masie do 3500 kg, pojazd wysoki, motocykl).
 3. Wybierz daty, w których chcesz, by Twoja winieta obowiązywała.
 4. Potwierdź wybór – możesz skorzystać z automatycznej opcji, jak również ręcznego wyboru winiet.
 5. Wprowadź numer rejestracyjny pojazdu oraz dane do płatności.
 6. Potwierdź zakup.

Po wykonaniu tych kroków otrzymasz potwierdzenie oraz w niedługim czasie Twoją winietę. Od początku jej ważności będziesz mieć prawo do wjazdu na płatne drogi w Słowenii. Udanej podróży!

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.