- Reklama -

Wystawa „Paprocie zakwitły krwią partyzantów”

W tym roku 23 czerwca w Osuchach będziemy obchodzić 75. rocznicę największej bitwy partyzanckiej w okupowanej Polsce. Warto przy tej okazji wiedzieć więcej o młodych, dzielnych żołnierzach, zwłaszcza poległych w Puszczy Solskiej, w imię naszego wspólnego narodowego dobra.

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej zachęca szkoły i instytucje do wypożyczenia mobilnej wystawy historycznej „Paprocie zakwitły krwią partyzantów” – rzecz o największej w Polsce bitwie żołnierzy AK i BCh, przygotowanej w 2018 roku, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a powstałej z inicjatywy „Stowarzyszenia Osuchy 1944”.

– Jest to pierwsza taka wystawa, która porządkuje wiedzę i ją poszerza. Oprócz przebiegu bitwy i jej dramatycznego w skutkach epilogu prezentuje ona między innymi: dowódców i poszczególne oddziały leśne zgrupowania AK, akcję „Burza”, Kurs Młodszych Dowódców Piechoty „Wira”, Szpital leśny „665”, ekshumację i pochówek partyzantów, informacje o największym w Europie cmentarzu partyzanckim w Osuchach i ogólnopolskich uroczystościach rocznicowych – podają autorzy wystawy. – Jest to wspaniała okazja do pogłębienia wiedzy przez młodzież przed jubileuszowym Powiatowym Konkursem Wiedzy o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej, którego dwudziesta edycja odbędzie się 3 czerwca 2019 roku w Osuchach – dodają.

Wystawa złożona jest z 28 tablic PCV o wymiarach 70 x 100 x 0,70 cm, tekst także w wersji angielskiej.

Możliwości wypożyczenia: instytucje zainteresowane wypożyczeniem tej bezpłatnej wystawy na 2-3 tygodnie, w okresie od lutego do końca maja br., prosimy o kontakt z GOK w Łukowej: 84 687 40 60 lub gokluk1@wp.pl. GOK nie zapewnia transportu.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Mirek mówi

    W końcu ktoś się zajmuje promowaniem ( przywracaniem histori ) i tego co nasi dziadkowie zrobili by POLSKA była wolnym suwerenym państwem

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.