- Reklama -

Warsztaty Wielkanocne

W sobotę, 8 kwietnia, w Świetlicy Wiejskiej w Tereszpolu-Zygmuntach odbyły się Warsztaty Wielkanocne. Uczestniczyły w nim Koła Gospodyń Wiejskich oraz Chór "Oaza" z terenu gminy. Byli również goście z Goraja ze Stowarzyszenia Kobiet Goraja – Kobieta Aktywna.

Przybyłych na Warsztaty Wielkanocne witał wójt gminy Tereszpol Jacek Pawluk. Zachęcił uczestników warsztatów, aby wykonane przez nich pisanki przekazali na szczytny cel. Od kilku lat Koło Misyjne działające przy Zespole Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Zaorendzie organizuje w Niedzielę Palmową przy kościele kiermasz. Sprzedawane są ozdoby wielkanocne własnoręcznie wykonane przez dzieci. Chętnych do przekazania własnoręcznie wykonanych pisanek na tak piękny cel nie brakowało. 

Zanim rozpoczęły się prace swoje umiejętności przedstawiała Justyna Ołtuszyk, która wykonywaniem pisanek zajmuje się od wielu lat. Zaprezentowała wiele technik, które zachwyciły niejednego. Szczególnie spodobała się metoda wykonywania pisanek ażurowych. Tworzy je na jajkach kurzych, gęsich i indyczych. Była również możliwość spróbowania swoich sił. Justyna Ołtuszyk podkreślała, że zamiłowanie do wykonywania pisanek zaszczepiła w niej babcia. Jej pasją było tworzenia pisanek o tradycyjnych wzorach. Jak wyjaśniała, początkowo wzory podglądała w Internecie. Z biegiem czasu pomysły przychodziły same. Aby wykonać jedno jajko potrzeba około godziny. Justyna Ołtuszyk może się pochwalić, że wykonane przez nią pisanki swoich klientów mają nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Na specjalne zamówienie wykonuje również pisanki z jajek strusich. Zaprezentowała też pisanki wykonywane metodą decoupage. Zachwycały szczególnie te z piórkiem przepiórczym. Nie brakowało również pisanek drapanych w różnych kolorach i wzorach. 

- Reklama -

Swoimi umiejętnościami pochwaliła się również Maria Wójcik, kierownik szkoły filialnej w Lipowcu. Przygotowała ona wystawę ozdób wielkanocnych. Podkreśliła, że osoby wykonujące rękodzieło muszą mieć wyobraźnię i cierpliwość. Zaprezentowała jajka wykonane techniką decoupage, ozdoby wykonane techniką wikliny papierowej. Przekonywała, że tworzyć można cuda – koszyczki, zajączki. Podkreślała, że wiele można zrobić, wykorzystując proste rzeczy, np. siano. Powstają z niego zajączki, kurki. Mówiła, że w szkole w Lipowcu co roku organizowany jest kiermasz wielkanocny. W jego organizację zaangażowana jest cała społeczność szkoły. Dodatkowo panie z Lipowca uczestniczą w przygotowaniach elementów do palm. Nie brakowało również pisanek wykonywanych różnymi technikami. Wykorzystać można kartki z niszczarki, tkaniny, wstążki czy okleinę do mebli. 

Podczas warsztatów wójt wręczył Chórowi "Oaza" album z okazji 10-lecia działalności.  

Swoje wiersze o Świętach Wielkanocnych zaprezentowała lokalna poetka Halina Oleszczak, któranagrodzona została brawami. 

Spotkanie było doskonałą okazją do integracji i poznania różnych metod wykonywania pisanek. Członkowie Stowarzyszenia z Goraja podziękowali za zaproszenie. Zapewnili, że znajomość z Kołami Gospodyń z gminy Tereszpol i Chórem będzie się rozwijać.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.