Paramedica

Warsztaty wielkanocne w Biszczy

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Biskiej wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich z Biszczy I zorganizowało w ubiegłą sobotę warsztaty rękodzielnicze. Spotkanie było częścią projektu Fundacji Orlen "Moje miejsce na ziemi".

Od listopada ubiegłego roku do czerwca trwa realizacja projektu „Gdzie czworo tam sporo, gdzie jedno tam biedno”, dofinansowanego przez Fundację Orlen w ramach programu  „Moje miejsce na ziemi”. W sobotę 23 marca odbyły się kolejne z cyklu spotkań. Tym razem były one poświęcone tworzeniu dekoracyjnych jajek wielkanocnych. Wcześniej odbyły się warsztaty z tworzenia palm wielkanocnych, które poprowadziły panie z KGW Czernięcin Poduchowny.

Celem projektu jest ocalenie i zachowanie tradycji i kultury ziemi biskiej poprzez przeprowadzenie cyklu warsztatów z elementami lokalnej kultury i obrzędów skierowanych do młodzieży i seniorek – członkiń kół gospodyń wiejskich z terenu wsi Biszcza.

W ramach projektu panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Biszczy I organizują warsztaty. Warsztaty odbywają się tak, jak przebiegał roczny cykl życia wsi – od jesieni, poprzez zimę i przednówek, wiosnę, lato do następnej jesieni. Tematyka warsztatów skupia się wokół tego, co działo się wokół kuchni, komory i obejścia, ponieważ to było serce każdego domu.

Jesienią było pieczenie chleba i krupiaków, kiszenie kapusty i krężałków w dębowej beczce i tradycje z tym związane oraz przetwarzanie darów lasu. Zima to darcie pierza, obrzędy, kulinaria i tradycja świąt Bożego Narodzenia, prządki, warsztaty hafciarskie i dziewiarskie oraz próba odtworzenia odświętnego stroju regionalnego kobiet z Biszczy.

Na wiosnę zaplanowano warsztaty tworzenia palm i pisanek, wielkanocne obrzędy i kulinaria, spotkania lokalnej społeczności w uroczysku Krynica w drugi dzień świąt.

W lecie odbędą się warsztaty w terenie z udziałem młodzieży i średniego pokolenia: „sianokosy”, warsztaty kulinarne z udziałem instruktorek LORD w Końskowoli oraz przygotowania do dożynek – tworzenie wieńców dożynkowych i prezentacja rezultatów projektu na lokalnych dożynkach.

– Warsztaty rozłożone są na cztery pory roku tak, by przekazać młodzieży pełną wiedzę o wsi zgodną z fazami i cyklem życia, które dzieją się tu od stuleci. Wniosek jest oddolną inicjatywą członkiń Kół Gospodyń Wiejskich w Biszczy, które pragną zachować lokalną tradycję i kulturę, dowiedzieć się, jak było dawniej, przekazać tę wiedzę młodszemu pokoleniu, póki jeszcze żyją nasze babcie i prababcie – mówią organizatorzy szkoleń.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.