kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Wady postawy. Jak z nimi walczyć?

Wady postawy najczęściej mają swój początek w dzieciństwie lub wczesnej młodości, jednak następstwa szkodliwych nawyków dają o sobie znać w późniejszych latach życia i odbijają się na funkcjonowaniu organizmu i postawie ciała osoby dorosłej. Ostatecznie prowadzą do rozwoju zmian zwyrodnieniowych, nieprawidłowej pracy organów wewnętrznych oraz przewlekłych zespołów bólowych kręgosłupa. Jak powinna wyglądać skuteczna walka z wadami postawy?

- Reklama -

Wady postawy – rodzaje

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, która nie zmaga się z bólem kręgosłupa. Co jest przyczyną owej sytuacji? Problemy z kręgosłupem mają swój początek już w dzieciństwie. Wady postawy to cecha charakteryzująca przeszło 80% współcześnie żyjących dzieci. Czynnikami warunkującymi ową sytuację są najczęściej nieprawidłowe nawyki oraz niezdrowy tryb życia dziecka, które prowadzą do dyskomfortu, przykrych dolegliwości bólowych bądź pogorszenia wydolności organizmu w dorosłym życiu. Wcześnie wykryte oraz prawidłowo leczone nieprawidłowości (najlepiej w wieku dziecięcym lub nastoletnim, gdy kręgosłup nie osiągnął jeszcze swej ostatecznej formy) mogą uchronić dorosłych przed wieloma poważnymi schorzeniami. Oto najczęściej występujące wady postawy:

toyota Yaris

– Skolioza – skrzywienie boczne kręgosłupa czyli jego odchylenie od prawidłowej linii. Charakterystyczną cechą owej wady postawy jest niesymetryczne ułożenie łopatek.

– Lordoza (plecy wklęsłe) – dysfunkcja polegająca na nienaturalnym wygięciu kręgosłupa ku przodowi w odcinku lędźwiowym. W rezultacie brzuch jest wysunięty a plecy wklęsłe.

– Kifoza (plecy okrągłe) – charakteryzuje się wygięciem odcinka piersiowego kręgosłupa do tyłu oraz widocznym pochyleniem głowy.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– Plecy płaskie – cechą charakterystyczną owej wady jest nadmierne spłaszczenie naturalnych krzywizn kręgosłupa lub ich brak oraz opuszczone i wysunięte do przodu barki.

Wady postawy a profilaktyka

Większość problemów z prawidłową postawą ciała ma swoje źródło w nieodpowiednich nawykach i niezdrowym trybie życia. Co zatem źle wpływa na nasz kręgosłup? Czego należy unikać? Oto niektóre z czynników:

–       otyłość;

–       praca za biurkiem bądź za kierownicą;

–       siedzący tryb życia;

–       niewłaściwe obuwie;

–       brak aktywności fizycznej;

–       niewłaściwa postawa ciała podczas wykonywania codziennych czynności;

–       dźwiganie zbyt ciężkich bagaży;

–       siedzenie z założoną nogą na nogę itp.

To tylko niektóre z najczęstszych przyczyn powstawania wad postawy. Wiedza na temat niewłaściwych nawyków oraz ich unikanie już od najmłodszych lat z pewnością uchroni nas przed rozwojem niebezpiecznych dysfunkcji i związanych z tym problemów. Kluczową kwestią w temacie zdrowego kręgosłupa i unikania ryzykownej interwencji chirurgicznej jest profilaktyka. Troska o prawidłową postawę i masę ciała oraz regularna aktywność fizyczna to niezawodne czynniki wpływające na zachowanie zdrowego i mocnego kręgosłupa!

Zadbaj o swój kręgosłup z fizjoterapeutą!

Osoby zmagające się z uciążliwymi bólami kręgosłupa powinny zadbać o odpowiedni tryb życia, zdrowe nawyki oraz właściwą rehabilitację. Wady postawy można korygować w każdym wieku, należy jednak mieć świadomość tego, iż w fazie wzrostu kręgosłupa jest to najłatwiejsze i przynosi szybkie i wymierne rezultaty. Jeśli jednak mamy swoje lata, a wcześniejsze zaniedbania uprzykrzają nam życie, należy jak najszybciej zatroszczyć się o swój organizm, korzystając z pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, wykonywane pod bacznym okiem fizjoterapeuty, z pewnością przyniosą ulgę obciążonym mięśniom oraz stawom. Regularne i sumienne treningi z doświadczonym fachowcem pomogą zminimalizować pojawiające się dolegliwości bólowe oraz poprawić ogólną jakość życia.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Patrycja mówi

    Wady postawy i bóle kręgosłupa to teraz plaga, a za wadami i tak często idą bóle. Dlatego tak ważne jest jak śpimy. Materac może dodatkowo obciążać nasz kręgosłup, dlatego warto zainwestować w taki ze sklepu medycznego, polecam kieszeniowe. Dobre są na https://materace-viscotherapy.pl/22-materace-kieszeniowe

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.