- Reklama -

- Reklama -

W tym roku nie będzie święcenia pokarmów

W ubiegły piątek 20 marca Watykan wydał przepisy dotyczące zmian w organizacji Triduum Paschalnego i świąt. Polscy biskupi przyjęli tę decyzję. Zaleca się między innymi rezygnację z tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

W związku z panującą obecnie pandemią koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała w zeszły piątek dekret, który wyjaśnia zasady liturgiczne jakie należy zachować. Jest to dokument wydany na polecenie Ojca Świętego Franciszka. Z dekretu tego wynika, że w krajach, gdzie obowiązują obostrzenia epidemiologiczne, obchody Triduum Paschalnego powinny w tym roku obejść się bez udziału wiernych.

W celu skrócenia celebracji, zalecono ominięcie obrzędu obmycia nóg w Wielki Czwartek oraz rezygnację z poświęcenia ognia w Wielką Sobotę. Dodatkowo można opuścić tradycyjne procesje wielkanocne, które zwykle gromadzą sporą ilość osób. Natomiast jeśli chodzi o procesje rezurekcyjne, biskupi w dokumencie Prezydium Episkopatu Polski konkretnie nie zajmują swojego stanowiska. Przypominają jedynie, że udział w celebracjach Triduum Paschalnego nie jest obowiązkowy dla wiernych. Nakazany jest jednak udział we Mszy świętej w Wielkanoc.

- Reklama -

Jeśli chodzi o tradycyjne poświęcenie święconki, Prezydium Episkopatu Polski, zaleca wszystkim proboszczom rezygnację z tego obrzędu. Alternatywą będzie obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocym. Biskupi zachęcają wszystkich proboszczów do zamieszczenia tej informacji na internetowych stronach parafii aby wierni mogli tego dokonać indywidualnie w swoich domach.

Teraz w kwestii różnych celebracji, biskupi diecezjalni będą podejmować decyzje samodzielnie. Jednak z całą pewnością najbliższe święta Wielkanocne będą zupełnie inne niż dotychczas.

J.P.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.