- Reklama -

W Turobinie dziękowali za zebrane plony

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym p. w. św. Dominika w Turobinie. Mszę Św. celebrował ksiądz dziekan Władysław Trubicki a homilię wygłosił ksiądz kanonik Józef Ciesielczuk, który nawoływał wiernych do pielęgnowania tradycji chrześcijańskich, bycia dobrym, nie od święta ale każdego dnia i wobec każdego. Dobre słowo, chwila rozmowy, uwagi, nic nie kosztują a wiele znaczą. Miarą człowieka są pokłady dobra jakie posiada i którymi potrafi się dzielić, jak chlebem przyniesionym do kościoła z dożynkowymi wieńcami. W nabożeństwie dziękczynnym za udane zbiory uczestniczyły władze gminy z wójtem Eugeniuszem Krukowskim, radą gminy i jej przewodniczącym Stanisławem Górnym oraz zaproszonymi gośćmi. Po homilii ksiądz kanonik dokonał poświecenia dożynkowego chleba i przepięknych dożynkowych wieńców, wykonanych z płodów ziemi: zbóż, kwiatów, owoców i warzyw.

Po Mszy Św. barwny korowód dożynkowy, na czele z orkiestra dętą z Zaburza przybył do Parku im. Żołnierzy Armii Krajowej. Po ustawieniu wieńców przez grupy wieńcowe, starostowie Dożynek – Ewa i Dariusz Woźnicowie na ręce gospodarza dożynek, wójta gminy Turobin Eugeniusza Krukowskiego złożyli chleb, wyjątkowy dar, który w naszym kraju otoczony jest szczególną czcią i szacunkiem. Wójt gminy powitał przybyłych na uroczystość gości. Podziękował rolnikom za całoroczny trud, za kultywowanie tradycji i zwyczajów.

Ci z zaproszonych gości, którzy nie mogli uczestniczyć w naszym święcie, skierowali listy gratulacyjne adresowane do władz gminy i wszystkich rolników, dla których szacunek dla tradycji i narodowej tożsamości są najwyższym prawem. Listy te zawierają słowa uznania dla rolników za ich trud i poświęcenie. Nie zabrakło w nich także życzeń, by każdy kolejny rok przynosił obfite plony, dające zadowolenie z pracy i wymierne korzyści.

Blok programów artystycznych otworzyło widowisko obrzędowe „Od ziarna do chleba”, w którym przedstawiono poszczególne etapy rolniczej pracy: siew, koszenie, młócenie, mielenie zboża aż po gotowy produkt – pachnący bochen chleba. „Nagrodą za trud, nakarmiony lud./ Wolność, pokój i dostatek/, dom spokojny polskich dziatek/ Udane żniwa”.

- Reklama -

Po widowisku starostowie dożynek i przedstawiciele grup wieńcowych poczęstowali chlebem uczestników uroczystości, po czym rozpoczął się koncert orkiestry dętej z Zaburza. Następnie na scenie pojawiła się kapela ludowa z Gorzkowa a po niej zespoły śpiewacze z Czernięcina Głównego i z Rokitowa. Kolejnym punktem programu artystycznego był występ Kapeli Turobińskiej oraz Pana Stanisława Kowalika, który zaskoczył widzów sposobem grania na harmonijce ustnej, z wykorzystaniem metalowego kubka. Świetna muzykę podczas zabawy tanecznej zapewniły nam dwa zespoły muzyczne: Sakord oraz Roxait.

Dla wszystkich uczestników uroczystości przygotowano pyszna grochówkę. Ponadto można było spróbować lokalnych smakołyków ze Swojskiej chaty.

Dożynki gminno – parafialne były objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego i Wojewody Lubelskiego. Patronat medialny sprawowały: Telewizja Lublin i Polskie Radio o/Lublin.

Nad bezpieczeństwem imprezy czuwała jednostka OSP z Guzówki Kolonii.

 

 

Autor: UG Turobin 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.