- Reklama -

- Reklama -

W tej gminie przybędzie około 20 km ścieżek (foto)

W Osuchach (gm. Łukowa) radzą i projektują. Plan wypromowania miejsca związanego z jedną z największych bitew partyzanckich nabiera mocy. Dziś ustalono, że w okolicy powstanie około 20 km turystycznych ścieżek o tematyce przyrodniczo - historycznej.

- Reklama -

Na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej, w miejscowości Osuchy, mają powstać ścieżki przyrodniczo – historyczne. W spotkaniu roboczym, które odbyło się 21 listopada 2023 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Osuchach uczestniczyli dyrektor ZSPK Paweł Łapiński, po. kierownika ZLPK Oddział w Zamościu Małgorzata Bielecka, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, gminy Łukowa oraz Stowarzyszenia Osuchy 1944.

 

 

 

Na spotkanie zaroszenie otrzymały również instytucje i osoby, które byłyby zainteresowane włączeniem się w realizację tego przedsięwzięcia.

 

 

 

 

 

-Wszyscy zebrani są przekonani, że utworzenie tego typu ścieżek pewnością przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej i promocji Osuch, historii bitwy pod Osuchami oraz regionu – przekazują przedstawiciele Starostwa

 

 

 

 

 

Projekt – jak wynika z założeń Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych – ma na celu „ożywienie”, a zarazem upamiętnienie miejsc związanych z historycznymi wydarzenia w puszczy Solskiej, jak również ukazanie walorów przyrodniczych Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej.

 

 

 

 

-Proponowane ścieżki są kompatybilne z powstającym w Osuchach Muzeum Partyzantów Polskich „Osuchy 44”, które realizuje powiat biłgorajski, a które to muzeum ma być jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu i miejscem przekazywania wiedzy historycznej. Na spotkaniu przedstawiono ogólny rys koncepcji powstania ścieżek. Zaproponowano utworzenie dwóch tras przyrodniczo – historycznych w formie pętli, z miejscem startu i metą przy Domu Kombatanta w Osuchach.
Krótsza trasa liczyć ma około 3 km i będzie można na niej prowadzić zajęcia edukacyjne z dziećmi i młodzieżą. Trasa dłuższa ma liczyć – wg założeń – około 20 km i przygotowana ma zostać dla wykwalifikowanych turystów. Na ścieżkach mają zostać ustawione o tematyce historycznej i przyrodniczej, informującej o walorach Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Tablice umieszczone mają zostać w miejscach gdzie znajdują się pomniki upamiętniające wydarzenia historyczne, tak aby ie zabudowywać terenu kolejną infrastrukturą – przekazuje Starostwo Powiatowe w Biłgoraju

 

 

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Po przygotowaniu projektu wstępne, ma odbyć się kolejne spotkanie i wizja lokalna w terenie.

 

 

info/foto: Powiat Biłgorajski

- Reklama -

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.