- Reklama -

Uważajmy na drogach – może dodatkowe ubezpieczenie na zimę?

„Zima zaskoczyła drogowców” – to zdanie słyszymy w mediach co roku w okolicach grudnia, gdy zaczyna padać śnieg, a na zewnątrz panują ujemne temperatury. Jako kierowca, lepiej nie być zaskoczonym i przygotować się na zmianę aury. Aby czuć się pewnie na drodze, nie wystarczy jednak zmiana opon na zimowe – równie istotne jest kupo odpowiedniego ubezpieczenia.

OC to za mało

Zima jest okresem podwyższonego ryzyka na drogach. Liczba kolizji, stłuczek i wypadków mocno się zwiększa z uwagi na opady śniegu, możliwe przymrozki, słabszą widoczność i ogólnie gorsze warunki do jazdy. Nie chcąc myśleć o skutkach finansowych potencjalnych szkód, należy wykupić odpowiednią polisę. Jak zapewne się domyślasz, obowiązkowe OC w tym przypadku nie wystarczy – zakres ubezpieczenia OC obejmuje bowiem wyłącznie finansowe skutki szkód spowodowanych przez jego właściciela lub kierowcę uprawnionego do korzystania z danego pojazdu.

- Reklama -

W związku z tym ubezpieczenie OC na niewiele zdaje się w razie szkód spowodowanych przez siły zewnętrzne, jak np. wichura, zamieć, oblodzona jezdnia czy dziura ukryta w drodze. W tych sytuacjach o odszkodowanie mogą starać się wyłącznie kierowcy, którzy wykupili nieobowiązkowe ubezpieczenie autocasco. Posiadając AC, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie nie tylko w razie szkód spowodowanych przez czynniki zewnętrzne, ale również przez samego siebie.

AC na zimowe warunki

Jeżeli wiesz, co grozi za rozbicie służbowego samochodu, zapewne masz również świadomość, że przed ewentualnymi skutkami finansowymi może Cię uratować jedynie ubezpieczenie autocasco. Dzięki niemu odszkodowanie da się uzyskać w przypadku szkód powstałych nawet z własnej winy – niezależnie od tego, czy przez nieuwagę uderzyłeś w barierkę na parkingu i przetarłeś błotnik, czy rozbiłeś auto, polisa AC gwarantuje Ci wypłatę rekompensaty w adekwatnej wysokości. Musisz jednak pamiętać, że każdorazowe zgłoszenie szkody wiąże się z podwyżką składki ubezpieczeniowej, dlatego powinieneś dobrze skalkulować, czy opłaca się Ci korzystać z autocasco, czy może lepiej samemu zlikwidować szkodę.

Jeżeli przygotowujesz się do zimy i chcesz się czuć bezpiecznie za kółkiem w mroźnych, często śnieżnych warunkach, pamiętaj nie tylko o wymianie opon na zimowe, ale także o wykupieniu ubezpieczenia. Nie zapominaj, że samo OC to zdecydowanie za mało – ono chroni sprawcę tylko przed tym, żeby nie mógł zostać obciążony finansowo spowodowanymi przez siebie szkodami. Na zimę zdecydowanie lepiej doposażyć się w AC. Jeżeli masz okazję nabyć obie w polisy w pakiecie, istnieje duża szansa, że zapłacisz mniej, niż gdybyś kupował je pojedynczo.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.