- Reklama -

- Reklama -

Usypali największą górę grosza w lubelskim (zdjęcia)

- Reklama -

Uczniowie Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy w czwartkowe przedpołudnie świętowali swój kolejny sukces. Już po raz drugi szkoła zajęła pierwsze miejsce w województwie lubelskim w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Na spotkaniu obecni byli: przedstawicielki Towarzystwa Nasz Dom Zdzisława Lenar oraz Bożena Piątek, zastępca wójta gminy Biszcza Bernadeta Cichorz, opiekunka sekcji SKW Katarzyna Micyk, nauczyciele, wychowawcy i przedstawiciele rodziców. Wszystkich zebranych przywitała dyrektor placówki. – Zebraliśmy się dzisiaj , by razem z wami – wolontariuszami, rodzicami, nauczycielami i całą szkolną społecznością poczuć satysfakcję z tego, co wspólnie robimy – to jest, jak potrafimy dzielić się sercem i dobrem z innymi, bardziej potrzebującymi – mówiła Elżbieta Blicharz. Jak wspomniała dyrektor z Towarzystwem Nasz Dom szkoła nieprzerwanie współpracuje od 14 lat. – Wychowanie do wartości w tej szkole jest i zawsze było ważnym aspektem pracy. Nasi absolwenci, zgodnie z założeniami programu wychowawczego, to osoby wrażliwe na potrzeby innych, niosące pomoc potrzebującym i aktywnie działające na ich rzecz. Przyjęliśmy, że kształtowanie takich postaw odbywać się będzie m.in. poprzez działalność Szkolne Koło Wolontariatu – dodawała. 

Dyrektor przypomniała, że cztery lata temu po raz pierwszy szkoła zajęła I miejsce w województwie lubelskim i odebrała nagrodę w ogólnopolskiej XIII edycji „Góry Grosza”. Wtedy 13 wolontariuszy pod opieką Anny Wołowik i Urszuli Tryki zebrało i przekazało dokładanie 1 702 zł. W zeszłorocznej edycji we wszelkie działania na rzecz akcji „Góra Grosza” zaangażowało się już 44 wolontariuszy, nad którymi czuwały Katarzyna Micyk i Urszula Tryka. Na rzecz potrzebujących udało się uzbierać 2 393,02 zł. Aby zebrać jak najwięcej monet, uczniowie pod opieką nauczycieli przeprowadzali wiele działań: sprzedawano kanapki, ciastka, przygotowano i sprzedawano słodkości podczas dyskotek szkolnych. Była również zbiórka monet do puszek. Uczniów nagradzano słoneczkiem, które stało się wewnętrznym symbolem akcji. Praca ta nie poszła na marne. – Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za okazanie swojego serca. Jeden grosz znaczy niewiele, ale góra grosza jest największa na świecie. Do tej pory, od początku trwania akcji zebrano w całej Polsce ponad 32 mln zł. Pieniążki te trafiają do dzieci, które potrzebują naszej pomocy – mówiły zgodnie przedstawicielki Towarzystwa Nasz Dom, wręczając nagrodę na ręce wolontariuszy. Warto podkreślić, że środki zgromadzone w akcji zostały przeznaczone na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze

Mulawa podziękowania

Biszczańscy uczniowie nie spoczywają na laurach. Ruszyła bowiem XVII edycja „Góry Grosza”. – Ten stan rzeczy potwierdza słuszność słów J. Korczaka, które są mottem naszej koncepcji pracy szkoły a które brzmią: „Nie zmuszajmy dzieci do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność”. Za tę aktywność, za dobro i serce serdecznie dziękuję wszystkim wolontariuszom, ich rodzicom i opiekunkom SKW. Podziękowania należą się każdemu z was, kto choć raz rzucił grosik, by usypać Górę Grosza – a właśnie rozpoczęliśmy kolejną jej edycję – mówiła dyrektor.  W tym roku szkolnym w akcję zaangażowanych jest już 54 wolontariuszy. Trzymamy kciuki i życzymy kolejnych takich sukcesów!

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.