- Reklama -

Uczniowie ZSBiO z Biłgoraja wiedzą więcej o ubezpieczeniach społecznych

W poniedziałek 14 marca w Centrum Transferu Wiedzy KUL w Lublinie odbył się wojewódzki etap konkursu wiedzy „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Wzięło w nim udział 20 trzyosobowych zespołów reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z województwa lubelskiego m.in.: z Biłgoraja, Lublina, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Włodawy, Krasnegostawu i Lubartowa.

W całym kraju blisko 900 uczniów z 290 szkół rywalizowało w etapie wojewódzkim konkursu „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Wśród nich byli przedstawiciele każdego rodzaju szkół: zawodowych, techników i liceów. Na 25 pytań wielokrotnego wyboru odpowiadała młodzież z placówek ogólnych, profilowanych i ekonomicznych. A mierzyli się z pytaniami z całego zakresu polskiego systemu zabezpieczenia społecznego, począwszy od zasiłków rodzicielskich, przez chorobowe po system emerytalny i zasady rozliczeń składkowych. Po etapie wojewódzkim ogólnopolskiego konkursu wiedzy wyłoniona została najlepsza szesnastka w kraju. Finał już 26 kwietnia w centrali ZUS w Warszawie.

Uczestnicy konkursu wykazali się obszerną wiedzą o ubezpieczeniach społecznych. Lubelski finał wygrali licealiści z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. W czołówce uplasował się też Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Oskara Langego w Zamościu. Biłgoraj reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Józefa Dechnika w składzie: Karolina Wójcik, Paulina Kapuśniak i Marcin Fiedur przygotowywani przez panią Dorotę Rybak. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim zespołom, które brały udział w drugim etapie konkursu. Można powiedzieć, że wszyscy uczestnicy są wygrani, gdyż posiadają wiedzę, która pomaga zrozumieć ubezpieczenia społeczne i jest przydatna w dorosłym życiu. Szczególne podziękowania należą się też nauczycielom, którzy przeprowadzili w szkołach „Lekcje z ZUS” i przygotowywali uczniów do konkursu.

Konkurs wiedzy o ubezpieczeniach społecznych jest podsumowaniem projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”, które mają na celu kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasad solidaryzmu społecznego oraz dawać wiedzę przyszłym przedsiębiorcom i pracownikom.

- Reklama -

Zapraszamy szkoły do udziału w projekcie „Lekcje z ZUS” (więcej informacji na stronie

www.zus.pl/edukacja).

 

Magdalena Plizga

Rzecznik prasowy

Oddziału ZUS w Biłgoraju

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.