- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

To zmotywuje władze Frampola?

Czy we Frampolu powstanie przynajmniej Izba Pamięci w Gminnym Ośrodku Kultury? Z takim pytaniem zwrócił się do nas mieszkaniec Frampola. Pytaniem zasadnym, bo na miejscu jest choćby aktywny i ceniony regionalista Andrzej Burlewicz, jest też mnóstwo unikalnych zdjęć i pamiątek. Tylko czy ktoś z nich korzysta i jak władze Frampola przyjęły pomysł mieszkańca?

- Reklama -

Taki list dostaliśmy od mieszkańca Frampola:

Szanowna Redakcjo Nowej Gazety Biłgorajskiej

toyota Yaris

W imieniu swoim oraz mieszkańców Frampola chciałbym prosić o podjęcie interwencji w sprawie zachowania pamięci historycznej naszego miasta nie tylko dla nas samych, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. We wrześniu 1939 roku Frampol został zbombardowany w celach ćwiczebnych przez ten sam niemiecki oddział, który ponad 2 lata wcześniej zniszczył hiszpańskie miasto Guernica. Poprzez obraz Pabla Picasso „Guernica” o tym mieście wie dzisiaj cały świat. O Frampolu, który nie doczekał się upamiętnienia podobnej skali i wymiaru, wiedzą niestety tylko nieliczni. Powszechne są niestety opinie mieszkańców, iż władze miasta nie są zainteresowane odpowiednim kultywowaniem historii Frampola, ani nie dokładają w tym celu starań. Czy jest możliwość, aby władze miejskie doprowadziły do utworzenia we Frampolu Muzeum albo przynajmniej Izby Pamięci w Gminnym Ośrodku Kultury? Nie powinno być przecież problemem wygospodarowanie przez urzędników miejsca poświęconego tak ważnym i szczytnym celom. Czy jest ponadto możliwe, aby została wreszcie nawiązana przez Urząd Miasta Frampola właściwa współpraca z lokalnymi historykami (m.in. powszechnie znanym regionalistą jest Pan Andrzej Burlewicz) tak, aby ich doświadczenie, wiedza oraz posiadane przez nich materiały o historii Frampola nie zostały kiedyś – ze szkodą nie tylko dla samego miasta – utracone? Z poważaniem, Andrzej

…………………………………………………………………………………………………………………………………………

– Rocznice jubileuszowe celebrowane są w sposób bardziej podniosły, towarzyszą im zaproszeni goście, w tym przedstawiciele instytucji państwowych. W 2019 roku z inicjatywy obecnego Burmistrza Frampola odbyły się Obchody Ogólnopolskie upamiętniające 80. rocznicę bombardowania Frampola, które zgromadziły wiele osób. Uczestniczyli w nich m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jacek Sasin, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, a także dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marcin Krzysztofik. Podczas obchodów zostały odsłonięte dwie tablice informacyjne o bombardowaniu Frampola – komentują frampolscy urzędnicy.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Rondo przy wjeździe do Frampola otrzymało nawet nazwę „13 września 1939 roku”. Z tym nikt nie dyskutował i pomysł nie budzi kontrowersji. Co jednak z wykorzystaniem wielkiego potencjału i wiedzy lokalnego regionalisty Andrzeja Burlewicza? Urząd Miasta we Frampolu przekonuje, że docenia swojego mieszkańca:
– W kwestii współpracy z Panem Andrzejem Burlewiczem, nadmieniamy, że tutejszy urząd bardzo ceni sobie współpracę z regionalistą. Szanujemy i doceniamy jego oddanie dla regionu, zamiłowanie do lokalnych tradycji i dziedzictwa, wyrazem czego było nadanie medalu przez Burmistrza Za zasługi dla miasta Frampola” w 2019 roku. Pan Andrzej jest zapraszany do prelekcji na temat wydarzeń historycznych organizowanych w szkołach. Niejednokrotnie udzielał cennych uwag i sugestii, które zostały wzięte pod uwagę. Pomysł ronda we Frampolu… 13 września 1939 roku”, również zawdzięczamy jego osobie – przypomina burmistrz Józef Rudy.
Pozostaje najważniejsza sprawa, czyli pomysł mieszkańca i projekt utworzenia Izby Pamięci we Frampolu. Urząd Miasta zapewnia, że pracuje nad taką koncepcją:
– Odnosząc się do prośby utworzenia muzeum albo izby pamięci we Frampolu, informujemy, że w Samorządowym Zespole Szkolnym we Frampolu znajduje się Izba Pamiątek Regionalnych. W następnym roku chcemy rozszerzyć jej zakres o dodatkowe materiały ukazujące dzieje Frampola i okolic oraz przenieść jej lokalizację do Centrum Integracji Społecznej we Frampolu, przy ul. Zamojskiej 13 – poinformowały nas władze Frampola

 

Więcej o tym co dzieje się we wszystkich gminach powiatu biłgorajskiego, przeczytacie w każdy wtorek, w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.