- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Tereszpolskie dziękczynienie za plony

 

 Barwny korowód przeszedł na stadion w Tereszpolu-Zaorendzie. Prowadziła go Orkiestra Dęta z Goraja. Tuż za nimi szli starostowie tegorocznych dożynek Ewa i Zbigniew Kołodziejowie z Tereszpola-Kukiełek. Z wielką czcią nieśli chleb wypieczony z tegorocznych zbóż. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipowcu przyniosły piękny, misternie wykonany, okazały dożynkowy wieniec. Jest on dowodem na to, że ziarna na chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony.

 Tuż za nimi szedł Chór "Oaza", zespół śpiewaczy, w skład którego wchodzi kilkunastu mieszkańców gminy Tereszpol, a jednocześnie wiernych tereszpolskiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Powstał w 2008 r. Ze względu na charakter repertuaru określa się mianem kościelnego, choć nie są mu obce piosenki patriotyczne i biesiadne. Chór jest ambasadorem kultury tereszpolskiej. Śpiew dostarcza członkom chóru wielu radości, a wspólne spotkania są doskonałym sposobem na przedłużenie młodości i utrzymanie pogody ducha.

Następnie witano Koło Gospodyń Wiejskich z Tereszpola-Zaorendy, KGW z Tereszpola-Zygmuntów oraz KGW z Tereszpola-Kukiełek. Koła aktywnie uczestniczą w życiu społeczno-kulturalnym gminy. Panie działające w KGW są współorganizatorkami wielu przedsięwzięć mających na celu rozwój kulturalny gminy. Uczestniczą we wszystkich uroczystościach zarówno patriotycznych, kościelnych, jak i lokalnych imprezach kulturalnych.

- Reklama -

Świętowanie rozpoczęła Msza święta, którą sprawował proboszcz ks. Antoni Gębala. Podczas nabożeństwa dziękowano za owoce pracy na roli, która, jak żadna inna, odzwierciedla harmonię człowieka z przyrodą. Rolnicy mimo trudnego roku, troski o każdy kłos, każde ziarno, dziękowali i prosili o dalszą Bożą pomoc. Rolnicy rozumieją doskonale, że każda praca na nic się zda, jeśli wcześniej Pan Bóg nie pobłogosławi.

Słowa uznania za ciężką pracę rolników wyraził wójt gminy Tereszpol Jacek Pawluk Podziękował również wszystkim zaangażowanym w organizację dożynkowego święta. Życzenia płynęły również m.in. od poseł Agaty Borowiec. 

 Po nabożeństwie koncert dała Gminna Orkiestra Dęta z Goraja. Izabela Kulik, uczennica Zespołu Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Zaorendzie wykonała dwie piosenki. Chór "Oaza" wystąpił w repertuarze ludowym. Zaśpiewał piosenki "Zagraj mi piękny cyganie", "Zielony mosteczek", "Pognała wołki" oraz "Tam nad Wisłą w Dolinie". W wykonaniu Chóru publiczność usłyszała również utwór "Mały Książę", za który otrzymał Nagrodę Złoty Różaniec na Festiwalu w Górecku Kościelnym.

Nie zabrakło też występów pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Lipowca i Koła Gospodyń Wiejskich z Tereszpola-Kukiełek. Gmina Tereszpol słynie również z poetów. Wiersze zaprezentowała Maria Skóra oraz Halina Oleszczak.

Dożynki zakończyła dyskoteka z zespołem Angel oraz Extra Mocni.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.