- Reklama -

- Reklama -

Świąteczny koncert w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury

30 grudnia 2018 roku w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbył się KONCERT ŚWIĄTECZNY. Zespół wokalny przygotowany przez Grażynę Barcicką zaśpiewał kolędy, a Tarnogrodzka Orkiestra Dęta pod batutą Grzegorza Szteinmillera wystąpiła w trzech odsłonach: pierwsza była patriotycznym podsumowaniem roku 2018 – roku stulecia polskiej niepodległości, na drugą odsłonę złożyły się najpopularniejsze polskie kolędy, a trzecia część koncertu rozpoczęła okres karnawałowy.

- Reklama -

Zespół wokalny Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury zaprezentował piękne kolędy. W jego wykonaniu publiczność usłyszała Cichą noc, po raz pierwszy zaśpiewaną 200 lat temu podczas pasterki w 1818 roku w Austrii niedaleko Salzburga. Jest to najbardziej znana kolęda na świecie. Przetłumaczona na ponad 300 języków i narzeczy. Następnie zespół zaprezentował nowsze kolędy, takie jak: Maleńka miłość i Dziecino mała oraz utwór ponadstuletni skomponowany w Rzeszowie przez Antoniego Uruskiego na początku XX wieku Zaśnij Dziecino oparty na klimacie mazurków Chopina. Zespół wokalny zakończył występ polską wersją adwentowego utworu amerykańskiej grupy Pentatonix Mario, czy już wiesz.

W części patriotycznej koncertu orkiestry można było usłyszeć popularne polskie pieśni wojskowe, takie jak np. Róża, czerwono – biało kwitnie bez  czy Serce w plecaku.

Ciekawostką jest fakt, że w  Polsce istnieje około 500 kolęd i pastorałek. Wciąż powstają nowe. W wykonaniu orkiestry usłyszeliśmy repertuar, na który złożyły się najpopularniejsze kolędy z XVII i XVIII wieku, m. in.: Wśród nocnej ciszy, Tryumfy Króla Niebieskiego, Mędrcy świata, Monarchowie, Gdy śliczna PannaPójdźmy wszyscy do stajenki, Do szopy hej pasterze.

- Reklama -

Najstarszą kolędą, którą można było usłyszeć, był utwór Lulajże, Jezuniu… Wersja tekstu, która zachowała się do naszych czasów, pochodzi z 1705 roku. Jest przechowywana w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

Ostatnią odsłoną koncertu tarnogrodzkiej orkiestry były hity karnawałowe: Mexico Life, Dixi for Band, Samba for Band.

Publiczność nie zawiodła młodych utalentowanych artystów i bardzo licznie zgromadziła się w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, gdzie w skupieniu wysłuchała koncertu i doceniła wykonawców brawami.

Kolejny raz będzie można ich podziwiać podczas 27. Finału WOŚP, który będzie miał miejsce Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury 13 stycznia. Impreza ma na celu wspomóc wolontariuszy zbierających pieniądze na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Oprócz zespołu wokalnego oraz orkiestry wystąpią zespoły taneczne TOK. Wieczorem zaprosimy na koncert rockowy, podczas którego zaprezentują się tarnogrodzkie i biłgorajskie zespoły: Fire Over Limits, Rockout, Pirajama Cofee, Fire LBL i Projekt Niespodzianka. W trakcie imprezy przeprowadzimy też I Tarnogrodzką Aukcję z Serduszkiem, z której dochód zostanie przeznaczony na rzecz chorych dzieci.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.