- Reklama -

- Reklama -

Sprawdzili przyszłych żołnierzy

Ochotnicy z województwa lubelskiego przystąpili w czwartek 7 kwietnia do żołnierskiego egzaminu tzw. „pętli taktycznej”, w ramach szkolenia podstawowego. Już w najbliższą sobotę, tj. 9 kwietnia, w Lublinie rekruci złożą przysięgę na sztandar 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Reklama -

Na obiektach wojskowych w Dęblinie dobiega końca „szesnastka”, czyli szkolenie podstawowe. Ochotnicy z różnych zakątków naszego regionu, którzy do tej pory nie mieli styczności ze służbą wojskową, zdobywali podstawy wojskowego rzemiosła. Uczyli się, m.in. budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego, podstaw strzelectwa, taktyki, topografii, zasad zachowania na polu walki i przetrwania oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej. Szczególny nacisk położony był na szkolenie ogniowe, w tym naukę bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

Zmagania rekrutów zakończył egzamin, tzw. „pętla taktyczna”, który był podsumowaniem zdobytych umiejętności. Posługiwanie się bronią, maską przeciwgazową, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem nawigacji, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać przyszli żołnierze.

urząd MArszałkowski projekt

Kandydaci do służby w 2. LBOT z ostatniego zaciągu to w większości osoby młode – studenci oraz uczniowie. Wśród nich są bracia Eryk, Marek i Kamil – trojaczki z powiatu włodawskiego. Cała trójka obecnie uczy się w trzeciej klasie o profilu wojskowym w Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie. Jak sami mówią, wojsko pociągało ich od dziecka i w końcu postanowili spełnić marzenia i wstąpili w szeregi 2. LBOT.

– Zawsze interesowało nas wojsko, ale to Eryk pierwszy wpadł na pomysł, aby iść do mundurówki i tak zaczęła się nasza przygoda z wojskiem – powiedział Kamil. – Czujemy się tutaj jak w domu, zajęcia są ciekawe, ludzie w porządku, można nawiązać przyjaźnie na całe życie – dodaje Eryk.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Bracia zdali „pętlę taktyczną” pomyślnie, a ze strzelectwa, choć wcześniej nie mieli dużego doświadczenia z bronią, wszyscy otrzymali najwyższe oceny. Cała trójka nie wyklucza, że po maturze będzie kontynuować naukę w jednej z wojskowych uczelni.

Zwieńczeniem szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w najbliższą sobotę 9 kwietnia br. o godzinie 10.00 na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie.

por. Marta Gaborek 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.