- Reklama -

- Reklama -

Ma być absolutna cisza. Kto głosuje?

Od północy ponownie mamy ciszę wyborczą. W powiecie biłgorajskim druga tura wyborów samorządowych będzie w niedzielę w czterech gminach, ale cisza obowiązuje wszystkich mieszkańców bez wyjątku. I tak do zamknięcia lokali wyborczych, czyli w niedzielę do godziny 21:00.

- Reklama -

O tym warto pamiętać, mimo, że w wielu gminach jest już po wyborach, zniknęły banery i plakaty, opadł powyborczy kurz i ludzie zapomnieli już o głosowaniu.

Cisza wyborcza, która trwa od północy, obowiązuje na terenie całego kraju, nie tylko tam, gdzie odbywa się dogrywka i drugie głosowanie.

urząd MArszałkowski projekt

W powiecie biłgorajskim do urn pójdą mieszkańcy czterech gmin. W niedzielę wybieramy:

– burmistrza Biłgoraja (Janusz Rosłan, Wojciech Gleń)

– wójta gminy Biłgoraj (Wojciech Dziduch, Dariusz Świerczyński)

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– burmistrza Goraja (Antoni Łukasik, Piotr Kiełbasa)

– wójta Aleksandrowa (Józef Biały, Andrzej Borowiec)

Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w całej Polsce w niedzielę o godzinie 21:00.

W tym czasie zabronione jest agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów. Nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami. Za to grozi grzywna od 50 zł do 5 tys. zł; jej wysokość ustalają sądy. Agitować nie wolno także w internecie.Zabroniona jest też agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

 

 

- Reklama -

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.