„Rzeka – dziedzictwo natury, kultury i tradycji”

Tematem konkursu było ukazanie rzek polskich jako naturalnego i historyczno-kulturowego dziedzictwa. Ważnym aspektem imprezy było kształtowanie w dzieciach i młodzieży świadomości ekologicznej, kulturalnej, historycznej oraz przynależności do tradycji regionu. Poprzez kreatywność i twórczą interpretację uczestnicy konkursu mogli zaprezentować piękno i majestat rzek w różnych porach roku, ukazać ich walory i wyjątkowość.

Z całej Polski nadesłano 762 prace ze 103 placówek oświatowych i kulturalnych. Jury po obejrzeniu i ocenie prac postanowiło przyznać 25 nagród i 26 wyróżnień oraz 55 kwalifikacji do wystawy. Wśród najlepszych prac znalazły się obrazy namalowane przez Gabrielę Turczyniak i Karolinę Kaczor. W kategorii wiekowej 14-16 lat Karolina zdobyła drugą nagrodę, zaś Gabrysia trzecią. Ich koleżanka Nikola Dudek w kategorii 11-13 lat otrzymała za swoją pracę kwalifikację do wystawy. W pracach przesłanych z biłgorajskiego MDK dziewczęta w malarski sposób, subtelnie operując paletą braw, oddały urok rzek w jesiennej i zimowej szacie.

Sukces podopiecznych Anny Świcy, uczęszczających do najstarszej grupy pracowni Tęczowa Malarnia, to efekt ich pracy, zaangażowania i chęci rozwijania talentów plastycznych. Na najwyższe pochwały zasługuje praca Karoliny Kaczor, która uczęszcza na zajęcia plastyczne od ponad ośmiu lat, wielokrotnie była nagradzana i doceniana za swoją twórczość. Obraz Karoliny to widok na zakole rzeki w zimowej szacie, gdzie pnie bezlistnych drzew odbijają się w wodzie, tworząc wyjątkowy klimat. Jej utalentowane młodsze koleżanki także wspaniale poradziły sobie z tematem pejzażu. Dzięki wprowadzeniu do kompozycji zrywających się do lotu dzikich gęsi praca Gabrysi zyskała ożywiający element ruchu.

Z kolei Nikola namalowała rozbijającą się o kamienie spienioną wodę szumów na Tanwi. Tło dla turkusowoniebieskiej rzeki stanowią pomarańczowe i zielone liście drzew.

Uroczystość podsumowania konkursu połączona z wręczeniem nagród oraz otwarciem wystawy odbyła się w niedzielę, 19 listopada 2017 r. Laureatkom życzymy kolejnych sukcesów!

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.