- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Rzeczpospolita Józefowska zaprasza w niedzielę

Gmina Józefów zaprasza do siebie w najbliższą niedzielę. Przedstawiciele władz i organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy Józefowa wspólnie uczczą 79. rocznicę pacyfikacji miasta i okolicznych miejscowości. Obchody odbędą już 5 czerwca.

- Reklama -

O godzinie 9:30 uczestnicy uroczystości będą się modlić za ofiary hitlerowskich mordów podczas mszy świętej w kościele parafialnym w Józefowie. Po eucharystii przejdą pod tablice upamiętniające ofiary wojny z gminy Józefów, umieszczone na murze kościelnym, w miejscu, w którym 1 czerwca 1943 roku hitlerowcy spędzili mieszkańców, by ich rozstrzelać.

Plany pokrzyżował okupantowi brawurowy atak oddziałów Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i oddziału partyzantki radzieckiej, które umożliwiły skazańcom ucieczkę. Partyzantom udało się ocalić mieszkańców i wyprzeć Niemców z Józefowa. Potem przez ponad 3 tygodnie w Józefowie nie było przedstawicieli władz okupacyjnych, a to prestiżowe zwycięstwo w bitwie o Józefów zostało odnotowane we wszystkich meldunkach AK obwodu zamojskiego. Miało ono również olbrzymie znaczenie moralne, ponieważ o Józefowie zaczęły krążyć legendy, a rejon ten nazywano Rzeczpospolitą Józefowską.

- Reklama -

Akcją dowodził Hieronim Miąc pseudonim „Korsarz”. Jego 100-osobowy oddział składał się z trzech plutonów – z Aleksandrowa, dowodzonego przez Włodzimierza Hascewicza „Wara”, z Józefowa i Pardysówki, dowodzonego przez Feliksa Pardusa „Piasta” oraz z Górecka i Brzezin, dowodzonego przez Czesława Mużacza „Selima”. W akcji brał udział również liczący 50 osób oddział Józefa Droździela „Radykała” i Juliana Futomy „Fiata”, a także oddział BCH dowodzony przez Antoniego Wróbla „Antona” oraz oddział partyzantki radzieckiej utworzony ze zbiegłych jeńców.

Do udziału w niedzielnej uroczystości w rocznicę pacyfikacji Józefowa i Rzeczpospolitej Józefowskiej zapraszają burmistrz Józefowa Roman Dziura i prezes miejscowego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Andrzej Wojtyło.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.