Rozmowy o wymiarze sprawiedliwości

Z inicjatywy poseł Agaty Borowiec 24 marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju odbyło się spotkanie z dr. Michałem Wójcikiem, wiceministrem w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nie zabrakło rozmów o reformie wymiaru sprawiedliwości. Mieszkańcy chętnie korzystali z możliwości zadawania pytań

Przybyłych na spotkanie powitała poseł Agata Borowiec. Podkreśliła, że głównym celem spotkania jest omówienie reform wymiaru sprawiedliwości. Poseł Borowiec pracuje z wiceministrem w komisji sprawiedliwości. – Jako poseł zaangażowałam się w pracę sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Dzięki komisji mogę podziwiać zaangażowanie w pracę dr. Michała Wójcika szczególnie dotyczącą ustaw ochrony polskich dzieci za granicą. Dzięki panu ministrowi polskie rodziny i ich dzieci mogą czuć się bezpiecznie, bo polskie państwo, polski rząd i ministerstwo sprawiedliwości wstawi się za nimi w sytuacji trudnej, w sytuacji, gdy odbierane jest im własne dziecko. To dzięki panu ministrowi doszło do tej dobrej zmiany – mówiła Agata Borowiec.

 Poseł Borowiec ma nadzieję, że tego typu spotkania będą organizowane częściej. – Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że ministerstwa intensywnie pracują nad bieżącym materiałem, dlatego nie zawsze znajdują czas na takie wyjazdy. Natomiast rzad PiS chce być blisko ludzi – mówi. Dodaje, że w swoim biurze poselskim od ponad dwóch lat zatrudnia prawnika, który pomaga mieszkańcom uporać się z problemami karnymi. W tym czasie z jego porad skorzystało ponad 600 osób. Świadczy to o tym, że reformy w zakresie wymiaru sprawiedliwości są konieczne. – Trzeba przeanalizować czy ten problem nie tkwi w wymiarze sprawiedliwości. Mieszkańcy zgłaszają się z problemami z zakresu prawa rodzinnego, spadkowego, cywilnego i karnego. Z moich analiz wynika, że zapotrzebowanie na porady prawne nie słabnie – mówiła. Wyraziła nadzieję, że spotkanie to przyczyni się do poszerzenia dyskursu, jak również do rozwiania wątpliwości.

 Na początku swojej wypowiedzi dr Michał Wójcik podkreślił, że politycy PiS obiecywali, że będą blisko ludzi i ludzkich spraw. Stąd takie spotkania. Są one okazją, aby wsłuchać się w głos społeczeństwa. – Dyskusje dotyczące wymiaru sprawiedliwości są trudne, bo pada dużo trudnych pytań. Z takich spotkań jednak wynosimy dużą wiedzę, a potem dokonujemy wielu korekt m.in. w ustawach – mówił.

Wiceminister zaznaczył, że dwa lata prowadzone są reformy wymiaru sprawiedliwości, który nie był reformowany od 28 lat. – Każdy dzień mojego pobytu w ministerstwie to gehenna ze względu na opozycję. Opozycja nas nie oszczędza. Każdy nasz ruch jest śledzony. Wszystko jej się nie podoba. Część mediów również ostro nas atakuje – mówił.

Odnośnie reformy sądownictwa stwierdził, że jest wielu dobrych sędziów, ale występujące wśród nich "czarne owce" uzasadniają potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości. Mówił m.in. o tzw. białej księdze, o elektronicznym doborze spraw dla sędziów, o zwiększeniu kar dla gwałcicieli, pedofilów i pijanych sprawców wypadków drogowych. Poruszył kwestie przestępczości gospodarczej, karuzeli VAT, a także alimenciarzy. – My wprowadziliśmy rejestr pedofilów i on dobrze funkcjonuje. Bezwzględnie mamy chronić dzieci. My wprowadziliśmy losowy przydział spraw dla sędziów  – podkreślał.

– My nie akceptujemy tego, że szczególnie groźni bandyci, którzy dopuścili się gwałtów zbiorowych ze szczególnym okrucieństwem lub na dzieciach, nie będą surowo ukarani. Kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość społeczeństwo ma być chronione. Dlatego zaostrzamy sankcje za tego rodzaje przestępstwa. Państwo musi stać na staży ochrony obywateli i to się wielu nie podoba – mówił. Podkreślił, że reformy mają za zadanie usprawnić wymiar sprawiedliwości i odbudować zaufanie do sędziów. 

Dr Michał Wójcik zaznaczył, że zawsze starają się pomagać obywatelowi, są otwarci na jego problemy. – Nie zawsze ktoś, kto czuje się pokrzywdzony, ma rację. Staramy się pomagać i ciężko pracować. Ta krytyka jest dlatego, ponieważ się nas boją. Prezes Jarosław Kaczyński nas zjednoczył. Większość spraw, które obiecywaliśmy, zrealizowaliśmy. Staramy się ciężko pracować – mówił.

Obecni na spotkaniu zadawali szereg pytań. Dotyczyły one. m.in. spraw odbierania ojcom dzieci, prawa skarbowego czy rozgraniczeń działek.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.