- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Rowerem po śladach historii

W niedzielę druhowie z OSP w Dąbrowicy zorganizowali rajd rowerowy na teren największej bitwy partyzanckiej w historii Polski. Była to już kolejna inicjatywa obywatelska zorganizowana przez druhów z Dąbrowicy. Już niedługo można spodziewać się kolejnych.

- Reklama -

Porytowe Wzgórze jest położone na Równinie Biłgorajskiej, nad rzeką Branew. To właśnie tam w 1944 roku rozegrała się największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Miejsce to było celem wycieczki strażaków z OSP w Dąbrowicy, którzy 20 września we współpracy ze Stowarzyszeniem Dąb w Ciosmach zorganizowali kolejną, inicjatywę obywatelską. Tym razem jej celem była nauka historii i propagowanie postaw patriotycznych.

– O 11 wyruszyliśmy wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą i wszystkimi zainteresowanymi spod naszej remizy. Po dotarciu na miejsce złożyliśmy wieniec oraz zapaliliśmy znicze na pomnikach poległych tam żołnierzy. Po wysłuchaniu słów przewodnika Mariana Kurzyny o wydarzeniach historycznych, które miały tam miejsce, udaliśmy się na poczęstunek. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do kościoła w Momotach Górnych, gdzie po wysłuchaniu niezwykłej historii tego miejsca rozpoczął się krótki konkurs z nagrodami na temat uprzednio zobaczonych miejsc – mówi Michał Blacha, strażak z OSP w Dąbrowicy, a jednocześnie jeden z organizatorów rajdu rowerowego.

Poprzednio strażacy z Dąbrowicy we współpracy ze stowarzyszeniem w Ciosmach, zorganizowali między innymi mecz piłki siatkowej oraz kino pod gwiazdami. Wydarzenia organizowane przez tę grupę osób przyciągały bardzo dużo odbiorców w różnym wieku.

– Zorganizowany przez nas rajd cieszył się dużym zainteresowaniem, mamy nadzieję, że wpisze się na stałe w nasz kalendarz – dodaje strażak.

~Kuliński Michał

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.