- Reklama -

- Reklama -

Rośnie inflacja, czyli rosną ceny

Ostatnio internet podbijała fotografia masła osełkowego wraz z ceną. Masło nie jest jednak jedynym produkt, który bardzo drożeje. Jak podaje GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4%, a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,2%

- Reklama -

W prawdzie gospodarka może i przyspiesza, ale wzrost inflacji jest niepokojącym wskaźnikiem, który należy obserwować i w razie czego okiełznać. Inflacja w pośredni sposób powoduje, że nasze portfele zawierając tyle samo banknotnów, będą niej warte. W wyniku wzrostu cen spada siła nabywcza pieniądza. Co ciekawe stopy procentowe jak na razie stoją w miejscu, więc chyba Rada Polityki Pieniężnej nie specjalnie obawia się wzrostu inflacji.

Jest to z kolei pozytywna informacja dla osób preferujących trzymanie oszczędności na bezpiecznych lokatach bankowych. Prawdopodobnie już wkrótce banki zaczną podnosić oprocentowanie lokat, które aktualnie jest rekordowo niskie i praktycznie poniżej inflacji. Zapraszam do obserwowania mojego bloga z opiniami na temat gospodarki, banków i rynku finansowego.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.