- Reklama -

„Rodzina w Muzeum” (FOTO)

Tak zatytułowany został XVI Wojewódzki Konkurs Plastyczny z cyklu „Rodzina” zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie. Rokrocznie impreza odbywa się pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Wśród zdobywców nagród i wyróżnień znalazły się cztery wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, zaś do wystawy zakwalifikowano prace sześciu młodych artystek z tej placówki. Podsumowanie konkursu odbyło się w środę, 9 listopada br.

 

 

Dla kilku dziewczynek uczestniczących w zajęciach plastycznych wyjazd do Krasnegostawu był okazją do osobistego udziału w uroczystym podsumowaniu konkursu połączonego z wernisażem wystawy.

Zgodnie z tematyką tegorocznej imprezy, wszyscy laureaci przybyli na uroczystość zostali zaproszeni do sal Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, którego w siedziba – podobnie jak Młodzieżowy Dom Kultury – mieści się w zabytkowych zabudowaniach wchodzących w skład dawnego kolegium jezuickiego.

W pięknej sali wirydarza zgromadzili się przybyli na uroczystość podsumowania imprezy oficjalni goście reprezentujący lokalne władze samorządowe, zaprzyjaźnione instytucje kultury oraz lubelskiego kuratora oświaty. Najważniejszymi gośćmi byli jednak laureaci konkursu – dzieci i młodzież, którym towarzyszyli ich nauczyciele, rodzice i opiekunowie. Imprezę rozpoczął występ młodej wokalistki reprezentującej krasnostawską placówkę. Po krótkim powitaniu przez dyrektor MDK Małgorzatę Prus i starostę krasnostawskiego Janusza Szpaka, protokół z posiedzenia jury odczytała komisarz konkursu Joanna Kawęcka.

 

W kategorii 4-6 lat nagrodzona została praca pięcioletniej Michaliny Kostek. Michasię spotkało jeszcze jedno wyróżnienie, gdyż dziewczynka otrzymała dodatkową nagrodę przyznaną przez kuratora oświaty. W tej samej kategorii wiekowej wyróżniony został obrazek sześcioletniej Jagody Adamek. Ośmioletniej siostrze Michasi Martynce Kostek przypadła nagroda w kategorii dzieci w wieku 7-9 lat. Kolejną nagrodę (w kategorii 10-12 lat) odebrała dziesięcioletnia Anna Szubiak. Do wystawy zakwalifikowano prace autorstwa: Natalii Gontarz (lat 5), Mileny Myszak (lat 6) i Amelii Adamek (lat 8). Zdobywczynie tych wspaniałych laurów rozwijają swoje talenty pod kierunkiem Anny Świcy w Pracowni „Tęczowa Malarnia”.

Ponadto na wystawie zaprezentowane zostały prace Hanny Adamek (lat 6), Justyny Luchowskiej (lat 8) i Kingi Brodziak (lat 7), które pracują pod kierunkiem Ireny Oręziak Kupczak.

Wszyscy laureaci otrzymali piękne dyplomy. Doceniono także nauczycieli i opiekunów artystycznych, jednak największym zaskoczeniem dla dzieci był brak nagród… Tu jednak organizatorzy wraz z pracownikami muzeum przygotowali dodatkową atrakcję – niespodziankę. Każdy z laureatów, aby otrzymać nagrodę, musiał wziąć udział w  zabawie polegającej na poszukiwaniu w poszczególnych salach muzealnych – zgodnie z podanymi wskazówkami – swojej wygranej. Punktem kończącym nasz pobyt w progach krasnostawskiego MDK był słodki poczęstunek i przede wszystkim zwiedzanie wystawy, gdzie każdy mógł jeszcze raz pochwalić się swoją pracą i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Warto podkreślić, że wyjątkowe, autentyczne w swej prostocie prace stworzone przez dzieci pokazują, jak kształcąca i pełna atrakcji może być wizyta w muzeum. Poprzez aktywne zwiedzanie, udział w zajęciach proponowanych przez wiele placówek muzealnych każdy z  nas – nie tylko dziecko – może odkrywać i poznawać świat, jego historię i różnorodność kultur.

Anna M. Świca

 

Osiągnięcia

nauczyciela: Anna Świca

 

09.11.2016 r.

XVI Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Rodzina. Rodzina w muzeum”

Młodzieżowy Dom Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie

pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty

- Reklama -

 

Kategoria 4-6 lat

Nagroda

Michalina Kostek, lat 5

Wyróżnienie

Jagoda Adamek, lat 6

 

Kategoria 7-9 lat

Nagroda

Martyna Kostek, lat 8

 

Kategoria 10-12 lat

Nagroda

Anna Szubiak, lat 10

 

Kwalifikacje do udziału w wystawie

Natalia Gontarz, lat 5

Milena Myszak, lat 6

Amelia Adamek, lat 8

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.