- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego (FILM)

W piątkowe południe, w sanktuarium Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się obchody wprowadzenia stanu wojennego. Jak co roku montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju.

- Reklama -

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku decyzją Rady Państwa w Polsce wprowadzono stan wojenny. Z tej okazji jak co roku odbywają się uroczystości, które mają nam przypominać jak w tamtym czasie władza totalitarna próbowała zniewolić społeczeństwo. Jak każdego roku obchody rozpaczą montaż słowno-muzyczny, podczas którego uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju ukazali historię tamtych wydarzeń za pomocą recytacji oraz utworów muzycznych przygotowanych przez RCEZ Band.

-Spotykamy się po raz trzydziesty ósmy na smutnej rocznicy. Nie mniej jednak jest to radosna rzecz jak widzę tyle młodzieży – mówi Przewodniczący Stowarzyszenia Internowanych Zamojszczyzny, Jerzy Zacharow – Serdecznie dziękuje dyrekcji Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju za coroczne przygotowanie oprawy artystycznej. Młodzież nam tutaj zawsze cudownie recytuje oraz śpiewa i dusza zawsze cieszy się jak to widzi – dodaje.

Po części artystycznej rozpoczęła się Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. infułat Edmund Markiewicz, były proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej, Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju.

- Reklama -

-Biłgorajska Solidarność była bardzo czynna, aktywna, o czym świadczy jej obecność tutaj, na tej Mszy Świętej. W nie wielu miejscach w Polsce taką liczbą w kościołach zbierają się dawni Solidarnościowcy czy osoby, które sympatyzują z ruchem robotniczym Solidarności-mówi ks. infułat Edmund Markiewicz.

Jak można było usłyszeć podczas homilii: Polska jest ważnym krajem i my Polacy powinniśmy jak najlepiej korzystać z wolności, którą mamy.

-Niejednokrotnie słyszymy, że polska jest ważnym narodem. Są różne poglądy, które nawet mówią, że Polska ma odegrać szczególną rolę w ponownym przyjściu Chrystusa na świat, w odnowie moralnej całego świata. Warto tutaj przypomnieć słowa Św. Faustyny, że to właśnie z Polski wyjdzie ta iskra, która przygotuje świat na powtórne jego przyjście-mówi ks. Mateusz Januszewski, wikariusz w Parafii Pw. Świętej Marii Magdaleny w Biłgoraju.

W uroczystości rocznicy wprowadzenia stanu wojennego wzięli udział-posłanka Beata Strzałka, przedstawiciele władz miasta, powiatu, w tym starosta Andrzej Szarlip, oraz wiceburmistrz Biłgoraja Jarosław Bondyra, lokalni działacze, młodzież szkolna wraz z nauczycielami oraz dyrekcją.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Chołota Jan mówi

    Dzięki tylko lokalnej gazecie Nowa ! Zostałem umieszczony tylko na jednym zdjęciu ! Jako były Internowany ! W tym roku 2019 świętowało tylko cztery osoby ! Internowane z Biłgorajskiego ! Trzech panów i jedna pani ! A było nas wszystkich dwadzieścia dwie osoby ! Około połowa nie żyje !

Zostaw odpowiedź