- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Przyszłość krzyżówek – czy znikną?

Pod koniec ubiegłego roku krzyżówki obchodziły swoją setną rocznicę. W nowej książce Alan Connor, brytyjska osobowość medialna, prześledził historię i znaczenie kulturowe tych łamigłówek. Connor odkrył, że krzyżówki są bardzo różne w różnych krajach. Było to dla niego zaskoczeniem, ale też pozwoliło mu docenić siłę tego gatunku.

- Reklama -

Krzyżówki kryptograficzne

Krzyżówki kryptograficzne stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Ich unikalne połączenie kryptycznych wskazówek, wiedzy ogólnej i stylu sprawia, że rozwiązywanie ich jest ekscytującym doświadczeniem. Krzyżówki kryptograficzne to świetny sposób na intelektualne wyzwanie i celebrowanie ukrytej magii języka.

toyota Yaris

Krzyżówki kryptograficzne są bardziej wymagające niż ich prostsze odpowiedniki. Zawierają kryptyczne wskazówki i są preferowanym typem krzyżówki przez prawdziwych krzyżowców. Są też bardziej popularne niż inne rodzaje krzyżówek. Wielu wydawców krzyżówek prowadzi obecnie krzyżówki kryptologiczne. Niektórzy z tych wydawców oferują nawet nagrodę pieniężną za poprawne rozwiązanie.

Krzyżówki kryptograficzne sprzyjają również poczuciu wspólnoty wśród rozwiązujących. Observer posiada krzyżówkę o nazwie „Azed”, która wykorzystuje kratkowaną siatkę i szersze słownictwo niż standardowe kryptyki. Krzyżówka Azed jest najdłużej działającą serią krzyżówek z kratką na świecie. Ponadto Observer organizuje konkursy krzyżówek, które ukształtowały kariery wielu najlepszych kompilatorów.

Rozwiązujący przez Internet

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Niektórzy łamigłówkarze martwią się o wpływ Internetu na krzyżówki. Według badań Pew, 27 procent seniorów ma tablet, a 18 procent smartfon. Ale seniorzy wolą też czytać swoje wiadomości na papierze. Mimo to 59 procent tej grupy codziennie zagląda do internetu. Ta statystyka jest alarmująca dla łamigłówkowiczów, którzy chcą zachować doświadczenie rozwiązywania zagadek. W Polsce również rośnie zainteresowanie krzyżówkami. Polacy chętnie wyszukują również odpowiedzi na pytania w łamigłówkach. Na popularnych stronach, typu haslowo.pl, ludzie wyszukują dla przykładu słów: dawne określenie wydatku (https://haslowo.pl/dawne-okre%C5%9Blenie-wydatku/krzyzowka).

Krzyżówka New York Timesa jest ostoją amerykańskiej kultury krzyżówek. Ale gra zmieniła się znacząco w ciągu ostatniej dekady. Krzyżówka New York Timesa może zmieniać się szybciej niż hasła słownikowe, a wykrycie zmian jest łatwiejsze niż wcześniej.

Wpływ Willa Shortza

Will Shortz jest redaktorem krzyżówek w New York Timesie, a także absolwentem UVA School of Law z 1977 roku. Jest także właścicielem największej na świecie biblioteki łamigłówek, w której znajduje się ponad 25 000 tomów, niektóre sięgające 1533 roku. Mieszka w Pleasantville w Nowym Jorku, gdzie jest również właścicielem centrum tenisa stołowego, które jest największe w północno-wschodniej części kraju.

Shortz po raz pierwszy sprzedał puzzle w wieku 14 lat, a w wieku 16 lat był już współtwórcą magazynów z łamigłówkami. Po ukończeniu college’u został prawnikiem, ale zamiast tego postanowił skupić się na łamigłówkach. Opublikował ponad 100 książek i skompilował ponad 20 000 książek i czasopism z łamigłówkami sięgającymi 1545 roku. Jest również członkiem Narodowej Ligi Puzzlerów i pojawił się w kilku programach telewizyjnych.

Wpływ Shortza na krzyżówkę jest silny. Jako redaktor, Shortz przepisuje dziewięćdziesiąt procent łamigłówek. Robiąc to, sprawia, że łamigłówki są łatwiejsze do rozwiązania. Robi to poprzez wstawianie ciekawszych słów w miejscach, gdzie konstruktorzy polegają na kulach. Zmienia to ton i dostępność zagadki, co skutkuje większą ilością momentów „aha!”.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.