kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Przegląd tradycyjnych kolęd i dunajów w Łukowej

5 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej po raz pierwszy odbył się Regionalny Przegląd Najstarszych Kolęd Ludowych i Dunajów.

- Reklama -

W niedzielę, 5 stycznia,  na łukowskiej scenie zaprezentowały się zespoły i soliści z sześciu gmin – uczestnicy pierwszego regionalnego przeglądu najstarszych kolęd i tradycyjnych łukowskich pieśni „dunajów”.
Wszystkich zebranych powitała Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej.
toyota Yaris
– Znajdujemy się w okresie świąt Bożego Narodzenia, a popołudniami, od Bożego Narodzenia do Trzech Króli, trwają „święte wieczory”. Dziś będziemy celebrować to, co nas wyróżnia w całej Polsce, mianowicie najstarsze kolędy biłgorajskie i dunaje łukowskie – mówiła.
Wspomniała, że przegląd wpisuje w działalność łukowskiego domu kultury, który od lat osiemdziesiątych kultywuje tradycję łukowskiego kolędowania, zwanego „dunajowaniem”. Dzięki realizacji ministerialnego projektu, udało się przekazać zwyczaj śpiewania dunajów młodszemu pokoleniu mieszkańców Łukowej.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Następnie na scenie zaprezentowali się uczestnicy przeglądu. Byli to: Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, zespół śpiewaczy „Zaburzanki” z Suśca, zespół „Krajka” z Biłgorajskiego Centrum Kultury, zespół śpiewaczy z Aleksandrowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Różańca, chłopcy z Gminnego Ośrodka Kultury w Obszy, zespół śpiewaczy z Łukowej Czwartej, zespół męski „Opoka” z Łukowej, uczniowie ostatniego dunajnika Stanisława Ciepli, oraz solistka Maja Bielak. Poza konkursem wystąpił zespół kameralny „Lucus” z Łukowej. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali piękny repertuar, a serca widowni podbiła młoda solistka Maja Bielak, która zaśpiewała kolędy „białym” głosem.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem i chciałem wam bardzo serdecznie podziękować, bo to właśnie tutaj dzisiaj jest najpiękniejsza i najwspanialsza Polska oraz najpiękniejsza i najwspanialsza Ziemia Lubelska i Ziemia Biłgorajska – mówił do zebranych marszałek Michał Mulawa, który razem ze starostą biłgorajskim Andrzejem Szarlipem oraz wójtem gminy Łukowa Stanisławem Kozyrą pełnili rolę gospodarzy i wręczali kolędnikom prezenty i podziękowania za kolędę. – Myślę, że ta inicjatywa będzie się rozwijać i za parę lat przegląd będzie coraz większy – dodał i składał serdeczne życzenia.
Do życzeń dołączył się starosta Andrzej Szarlip. – Dunajowanie, to nasza tradycja. To coś, co nas wyróżnia i definiuję w pozytywny sposób – mówił i dziękował organizatorom za inicjatywę organizacji przeglądu. – Wiem, jak ważna jest kultywowanie tradycji i jak ważna jest kultura ludowa. Dlatego ani chwili nie wahałem się nad objęciem patronatu nad tym wydarzeniem – dodał.
Na zakończenie przeglądu ogłoszono werdykt jury, który ogłosił Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. Wyróżnieniem został nagrodzony występ chłopców z Łukowej i chłopców z Obszy. Trzecie miejsce w przeglądzie otrzymał Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej oraz Drugie miejsce zdobył Zespół „Aleksandrowiacy”, a pierwszą nagrodę wykolędował zespół śpiewaczy z Łukowej Czwartej.

Pierwsze miejsce w kategorii soliści otrzymała Maja Bielak, która zebrała ogromne brawa i gratulacje jurorów.
Zapowiedziano także, że trwają starania, aby łukowskie dunajowanie znalazło się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kultury, wśród takich unikatowych zwyczajów, jak obchody barbórkowe, szopkarstwo krakowskie czy procesja Bożego Ciała w Łowiczu.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.