Poznawali techniki zdobienia pisanek

Jak kiedyś zdobiono pisanki, wiedzą organizatorzy specjalnych warsztatów zorganizowanych w Tarnogrodzie. To za sprawą Tarnogrodzkiego Domu Kultury techniki zdobienia pisanek, jakie znali nasi przodkowie, są wciąż żywe. Już po raz trzynasty uczestnicy dwudniowych warsztatów (12-13 marca) mogli zapoznać się z różnymi technikami zdobienia jaj wielkanocnych. Z roku na rok spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku w warsztatach wzięło udział 400 młodych osób z 19 placówek oświatowych z całego powiatu biłgorajskiego. Głównym celem dwudniowych spotkań jest propagowanie i kultywowanie tradycji związanej z okresem świąt wielkanocnych. 

Następnie obecni na spotkaniu mogli wysłuchać wykładu pt. " O zajączku wielkanocnym", który przeprowadziła dr hab. prof. UMCS Katarzyna Smyk  folklorystka Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Piękne, kolorowe i przeróżnie zdobione pisanki na świątecznym stole są symbolem życia. Panie prowadzące warsztaty zaprezentowały kilka ciekawych metod. Jedną z najstarszych metod, jaką jest technika batikowa, czyli przy użyciu wosku i naturalnych barwników, prezentowała Katarzyna Zygmunt. Dość nowoczesną technikę zaprezentowała Danuta Płoucha, która uczyła jak malować jaja farbami akrylowymi. Przy użyciu kawałków materiałów powstawały pisanki tworzone techniką wyklejania, którą pokazywała Magdalena Futoma. Instruktorka pokazała również jak wykonać pisanki technika sznurkową. Technikę wydrapywania pisanek pokazały Apolonia Pelc Barbara Greszta. Kwiaty z bibuły i krepiny prezentowały panie Teresa Fus i Józefa Mieleszko.

Różnorodnymi wzorami  w tym także ludowymi  ozdobiono bardzo wiele pisanek. Tworząc indywidualne wzory, uczestnicy mieli możliwość rozwijania swoich zdolności. Każda pisanka była wyjątkowa i niepowtarzalna. Podobnie było w przypadku wykonywania kwiatów. Uczestnicy warsztatów samodzielnie mogli takie pisanki i kwiaty wykonać, doświadczając, jak trudny i pracochłonny jest to proces. Efektem końcowym warsztatów były pięknie wykonane pisanki, które na pewno znajdą się na świątecznych stołach czy w wielkanocnych koszykach. Wszyscy, którzy wzięli udział w warsztatach otrzymali od organizatorów podziękowania, dyplomy oraz drobne upominki.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.