- Reklama -

- Reklama -

Poznajcie nasze parafie: Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gromadzie

W cyklu "Poznajcie nasze parafie" tym razem podbiłgorajska Gromada. Parafia, która zaczynała w tym miejscu jako punkt katechetyczny. Po latach zamienił się w niewielki kościół. Dziś jest parafią w Dekanacie Biłgoraj Północ. Więcej tylko w Nowej Gazecie Biłgorajskiej.

- Reklama -

Pod koniec lat siedemdziesiątych zaczęto udzielać w Polsce zezwoleń na budowę punktów katechetycznych. Również ks. Dziekan Edmund Markiewicz otrzymał zezwolenie na budowę punktu katechetycznego w pobliżu Szkoły Podstawowej w Gromadzie.

Wieś Gromada  należała do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju, wierni dojeżdżali tam na msze św. i nabożeństwa. Bardzo szybko utworzono Komitet Społeczny, którego przewodniczącym został Józef Trębuła. W latach 1982 – 1984 wybudowano w Gromadzie punkt katechetyczny, który nazwano „Domem Jana Pawła II”. Oprócz nauki religii odprawiano tam liczne nabożeństwa. W okresie wakacji „Dom Jana Pawła II” był miejscem pobytu młodzieży z Ruchu Światło – Życie z całej Polski, a także dzieci z Ukrainy i Białorusi.

- Reklama -

Gdy w 1990 roku religia powróciła do szkół, punkt katechetyczny został zaadoptowany na mały kościół. Technikiem budowlanym był wówczas Jan Bednarz, który wykonał projekt rozbudowy „Domu Jana Pawła II”. Już od 16 września 1990 roku w kościele tym odprawiano regularnie Msze św. w każdą niedzielę i święta. 19 września 1992 r. Pasterz nowo powstałej diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej J.E. prof. dr Jan Śrutwa nadał na prośbę mieszkańców kościołowi filialnemu w Gromadzie tytuł: „Matki Bożej Nieustającej Pomocy” Natomiast w 1995 roku w Niedzielę Palmową tenże hierarcha dokonał uroczystego poświęcenia kościółka.

Więcej o parafii w Gromadzie w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej. Od wtorku w kioskach, sklepach i punktach kolportażu w powiecie biłgorajskim.

Wszystkie parafie bez wyjątku, z całego powiatu biłgorajskiego zachęcamy do kontaktu. Pokażcie, że jest u Was życie parafialne, że jesteście aktywni i organizujecie spotkania i wydarzenia. Czekamy: nowa@gazetabilgoraj.pl

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.