RK detailing

- Reklama -

Ponad 2700 świń do wybicia. Trzy ogniska ASF w gminie Frampol

Do końca tygodnia potrwa likwidacja 3 ognisk afrykańskiego pomoru świń w gminie Frampol. Łącznie wybitych zostanie ponad 2700 świń. Jeszcze dziś wojewoda wyda rozporządzenie w tej sprawie.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o pierwszym ognisku ASF w powiecie biłgorajskim, które dotyczyło trzody chlewnej na terenie 1 gospodarstwa w miejscowości Wola Obszańska (gmina Obsza). Pisaliśmy o tym w artykule pt. Pierwszy przypadek ASF w gospodarstwie w powiecie biłgorajskim (Kliknij tutaj).

Tym razem sytuacja przedstawia się o wiele gorzej ponieważ w gminie Frampol w trzech gospodarstwach wykryto i potwierdzono badaniami laboratoryjnymi ogniska ASF  kolejne gospodarstwa są badane.

– W  gospodarstwach rolnych na terenie gminy Frampol mamy trzy ogniska. W miejscowościach: Rzeczyce oraz Teodorówka Kolonia ogniska ASF zostały już zlikwidowane, natomiast ze względu na dużą ilość tuczników, bo ponad 2 tys. 600 sztuk w miejscowości Smoryń, ognisko to obecnie jest w trakcie likwidacji – wyjaśnia Jacek Sak, powiatowy lekarz weterynarii w Biłgoraju.

Ubite tuczniki przekazywane są do zakładów utylizacyjnych, a odbywa się to pod nadzorem policji.

Ognisko ASF nr 2  w powiecie biłgorajskim zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2648 świń (tuczników), położonym w miejscowości Smoryń, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone na obszarze zagrożenia jest w trakcie likwidacji. 

- Reklama -

Ognisko ASF nr 3 w  powiecie biłgorajskim zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 świnie (tuczniki), położonym w miejscowości Rzeczyce, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia oraz na obszarze zagrożonym, ustanowionym w związku z wcześniejszymi ogniskami w powiecie biłgorajskim. Ognisko jest już zlikwidowane. 

Ognisko ASF nr 4 w powiecie biłgorajskim zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 69 świń (35 prosiąt, 21 tuczników, 12 loch i 1 knur), położonym w miejscowości Teodorówka Kolonia, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia oraz na obszarze zagrożonym, ustanowionym w związku z wcześniejszymi ogniskami w powiecie biłgorajskim. Ognisko jest już zlikwidowane. 

 

Obecnie na wyżej wskazanych obszarach w gminie Frampol obowiązuje całkowity zakaz przemieszczania świń i tuczników. Wyznaczony został również obszar zapowietrzony oraz obszar zagrożony, który oznakowany jest tablicami, co wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami dla rolników, np. nie będzie możliwości wywiezienia do rzeźni. Obostrzenia te obowiązywać będą przez ściśle określony czas, a zdjęte zostaną po przebadaniu laboratoryjnym wszystkich świń w kierunku ASF z obszaru zagrożonego oraz zapowietrzonego. Obszar zapowietrzony ma granicę 3 km od ogniska, natomiast obszar zagrożony od 3 do 10 km.

Red.

- Reklama -

- Reklama -

5 Komentarze
 1. Basia mówi

  Zakłady zajmujące się utylizacja asf oczywiście nie polskie. Ale polityka i weź tu żyj. Jak chore to same by zdechły a reszta złapałaby odporność. Na covid też mogliby utylizowac. Jak szaleć to na maxa. Idę świnie zamurowac żeby mi Krysi i Zosi nie zutylizowali.

 2. Hodowca mówi

  A czy nie mozna tych zdrowych świń zabić i przerobić ,najlepiej jest zutylizowac świnie i przy okazji wykończyć hodowce.U niemca jak wykryto dioksyno to mięso przyjechało do polski bo tam nic się nie marnuje. U nas najprościej wszystko wykończyć , takim sposobem to my nigdy nie dogonimy zachodu europy

 3. Nina mówi

  Kraj piekny,tylko ludzie ku…y…
  Co moga to sprzedzadza reszte rozgrabią bo lepiej manipulowac biedakami niz wspomoc ludzi którzy chca cos robic!!
  Zal mi tych rolników!

 4. Bilgorajanka mówi

  No patrzcie już po wyborach i od razu ASF to w podzięce że wieś zagłosowała na Dudę. Brawo WY. Dalej im ufajcie bo dadzą Wam 500+.a ile zabiorą to nie ważne???

 5. Bilgorajanka mówi

  No patrzcie już po wyborach i od razu ASF to w podzięce że wieś zagłosowała na Dudę. Brawo WY.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.