- Reklama -

- Reklama -

Podsumowanie kampanii „Mała książka – wielki człowiek” w Aleksandrowie

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie w 2019 roku wzięła po raz kolejny udział w projekcie „Z Książką na Start” realizowanym przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”. Program był finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Reklama -

Partnerem aleksandrowskiej biblioteki w prowadzeniu tego działania było Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie. Celem projektu „Mała książka – wielki człowiek” była systemowa poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez skoordynowane, wieloletnie działania na rzecz promocji, edukacji czytelniczej oraz kształtowania nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Projekt miał zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury. Dzieci natomiast, wyrabiając nawyk czytania, poznają bibliotekę jako miejsce będące ciekawą alternatywą dla telewizji i komputera.

Te działania mają charakter kompleksowy i są niezbędne do tego, by w obszarze czytelnictwa w Polsce zaszły nie tylko zmiany znaczące, ale przede wszystkim trwałe – mówił prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Mamy świadomość, że jest to inwestycja w przyszłość dzieci, ich zawodowy sukces oraz dobre relacje rodzinne i społeczne. Czytelnictwo to rozwój człowieka – obywatela, absolutnie kluczowy obszar i misja polskiego państwa, wymagająca szczególnej uwagi i świadomego działania – dodał Piotr Gliński.

toyota Yaris

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat razem z rodzicami w ramach tej akcji odwiedziły w październiku aleksandrowską bibliotekę i otrzymały Wyprawki Czytelnicze. Maluchy dostały w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…” przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki. Książeczka została dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz spełniała najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych. W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znalazły się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymały także Kartę Małego Czytelnika. Znaleźli w niej coś dla siebie również rodzice i opiekunowie – została przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”, która przypominała o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Prezent maluchom wręczały – kierownik biblioteki Justyna Bździuch, dyrektor przedszkola Marzena Krajewska i wychowawczynie poszczególnych grup przedszkolnych: Katarzyna Bielak, Paulina Bździuch, Barbara Dutko, Karolina Lewczyk, Agnieszka Rogozińska, Marta Różańska, Agnieszka Szymańska.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Podczas spotkania rodzice zapoznali się z projektem, głośno czytali fragmenty książek oraz dyskutowali o korzyściach wynikających z czytania dzieciom. Na zakończenie przedszkolaki wypożyczyły książki i otrzymały pierwsze naklejki na swoich kartach. Kolejnym krokiem w ramach tego działania było systematyczne wypożyczanie książek przez najmłodszych i zbieranie naklejek. W grudniu natomiast dzieci za wypożyczanie książek i uzbieranie kompletu naklejek na swoich kartach bibliotecznych otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Biblioteka również podziękowała dyrekcji oraz wychowawczyniom z Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie za wspaniałą pomoc w zaangażowaniu rodziców i dzieci do udziału w projekcie.

 Wspólny wysiłek rodziców, wychowawców i bibliotekarzy w celu pokazania dzieciom jak ciekawe i przyjemne jest spotkanie z literaturą zaowocował rozwojem czytelnictwa wśród najmłodszych w aleksandrowskiej gminie – mówi Justyna Bździuch, bibliotekarka z Aleksandrowa. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.