Pierwsza w historii skarga nadzwyczajna. Dotyczyła sądu w Biłgoraju

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchylił postanowienie Sądu Rejonowego w Biłgoraju sprzed 19 lat o stwierdzeniu nabycia spadku z powodu rażącego naruszenia konstytucyjnego prawa do sądu, dziedziczenia i zaufania obywateli do państwa. To pierwsza tego typu sprawa w Polsce.

Sprawa dotyczy postanowienia sądu sprzed 19 lat. Sąd Rejonowy w Biłgoraju w 1995 roku rozstrzygał sprawę spadkową po zmarłej kobiecie, przekazując cały jej majątek małżonkowi. W 2000 r. po wniosku jednego ze spadkobierców, sąd (w tym samym składzie) wydał kolejne orzeczenie, zupełnie odmienne od poprzedniego, nie biorąc pod uwagę, że wcześniej  zapadło już postanowienie o tym spadku. Aby wybrnąć z impasu, pozostało tylko złożyć skargę nadzwyczajną, co uczynił Rzecznik Praw Obywatelskich i w sierpniu 2018 r. wniósł, aby Sąd Najwyższy uchylił postanowienie sądu rejonowego z 2000 r.

We wtorek (26 marca) Sąd Najwyższy rozstrzygnął sprawę. W uzasadnieniu orzeczenia, odnosząc się do okoliczności rozpatrywanej sprawy, uznał, że „wydanie przez sąd (rejonowy w 2000 r.) – co należy podkreślić: w tym samym składzie – kolejnego rozstrzygnięcia i to dodatkowo odmiennego niż wcześniejsze prawomocne postanowienie samo w sobie jest niedopuszczalne”. Dodał, że sąd w 2000 r. „wydając kolejne postanowienie w tej samej sprawie, rażąco naruszył prawo”, co „godzi w powagę wymiaru sprawiedliwości”.

W związku z tym Sąd Najwyższy uchylił w całości postanowienie sądu z 2000 r. i umorzył postępowanie zainicjowane kolejnym wnioskiem spadkobiercy.

Instytucja skargi nadzwyczajnej została wprowadzona nową ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Przewiduje ona m.in. możliwość składania do Sądu Najwyższego takich skarg na prawomocne wyroki polskich sądów z ostatnich 20 lat.

Sprawa, którą Sąd Najwyższy rozpatrzył we wtorek, była pierwszą skargą nadzwyczajną w Polsce i dotyczyła dwóch sprzecznych orzeczeń spadkowych w rodzinie rolników.

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Klijent mówi

    I co w tym dziwnego. Tysiące ludzi traciło majątek dzięki skorumpowanym Ubeckim sędziom. Takich skarg jest w całej Polsce ok 60 000. Z tego co podaje SN ok 20 000 to sprawy o podrobione akty własności Firm. Sprawy o nielegalne nabycie majątku narodowego nie są liczone do statystyki. I najważniejsze czego nie udostępnicie nazwisk sędziów. Zobaczcie co to za śmietanka.

  2. Jacek mówi

    Poprostu burdel.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.