- Reklama -

- Reklama -

Patriotycznie z seniorami

- Reklama -

Seniorzy rozmawiali o literaturze niepodległościowej, czytali wiersze i fragmenty utworów z tego okresu i o takiej tematyce. Jeszcze jeden listopad do okna zapukał, żółtych liści szelestem i znów nas odszukał. Nas zapatrzonych w przeszłość, w dni klęski i chwały, które nam po przodkach w spuściźnie zostały przywitała seniorów Maria Kita. Podkreśliła, że 98 lat temu na zachmurzonym polskim niebie zajaśniało słońce dzięki odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Zaznaczyła, że poeci i pisarze przedstawiali wzorce patriotyczne, pokazywali również metody i wzorce postępowania. Wszystko po to, aby Polska nie zginęła. „Nie miecz, nie tarcza bronią języka” przytoczyła słowa Cypriana Kamila Norwida. Po odzyskaniu niepodległości możliwy stał się powrót do normalności dodała. „Ojczyzna moja wolna, wolna, więc zrzucam z ramion płaszcz Konrada” tak pisał Antoni Słomiński.

Jan Kowal przybliżył rys historyczny święta i okoliczności wyboru listopadowej daty. Podkreślił, że nasi przodkowie długo nie mogli dojść do porozumienia, kiedy obchodzić Święto Niepodległości. Po raz pierwszy obchodzono je w 1937 roku. Pozostaje pytanie, co było między rokiem 1918 a 1937. Politycy między sobą walczyli o ustalenie terminu tego święta. Najwięcej zwolenników było, aby Dzień Niepodległości odchodzić 19 marca, w dniu imienin Józefa, aby upamiętnić imię Marszałka Piłsudskiego. Byli również tacy, którzy chcieli ustalić dzień na datę zwycięstwa pod Warszawą, 15 sierpnia. 19 lat czekano, aby ustalić Dzień Niepodległości na 11 listopada mówił Jan Kowal. Barbara Malczenko przedstawiła własny wiersz „Dzień listopadowy” ze zbioru „Pisane myślami Duszy”.

Ze względu na to, że seniorzy bardzo dbają o oprawę plastyczną swoich spotkań, każdy z uczestników otrzymał stosowny do okoliczności biało-czerwony kotylion.

Spotkanie zakończyło się degustacją przygotowanych przez nich jesiennych słodkości. Były kuleczki energetyczne, piernik i gruszki z żurawiną.

Seniorzy działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku serdecznie dziękują Małgorzacie Małek z Filii nr 3 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju za możliwość organizacji spotkań.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.