Moto Tech

- Reklama -

Pamiętali o ofiarach Szarajówki

19 maja 2019 roku obok cmentarza z krzyżami na grobach 59 osób z 27 rodzin – 30 dzieci, 9 mężczyzn i 20 kobiet, odbyły się uroczystości upamiętniające najokrutniejszą na Zamojszczyźnie pacyfikację.

Wieś Szarajówka została spacyfikowana 18 maja 1943 r. Źródła historyczne nie podają powodu tej zbrodni, prawdopodobnie mogło to nastąpić w odwecie za atak partyzantów na posterunek żandarmerii w Tarnogrodzie. Ekspedycja karna, złożona z członków SS i Ordnungspolizei spędziła mieszkańców na główny plac wsi. W międzyczasie Niemcy zrabowali cały inwentarz z łąk i pól oraz obór. Po kilku godzinach dowódca ekspedycji rozkazał zgromadzone kobiety, dzieci i starców wpędzić do zabudowań kilku gospodarzy. Następnie obłożono budynki słomą i podpalono. W niecałe dwie godziny cała wieś stanęła w płomieniach. Spalono żywcem 59 osób, w tym 30 dzieci. Był to jeden z najokrutniejszych aktów w historii wojennej Polski.

- Reklama -

Do tej pory mieszkańcy gminy Łukowa pamiętają o tych tragicznych wydarzeniach. Co roku obchodzą rocznicę pacyfikacji Szarajówki, składają kwiaty na grobach pomordowanych, modlą się i wspominają te wydarzenia. Także w ubiegłą niedzielę mieszkańcy tej i okolicznych miejscowości licznie zgromadzili się przy pomniku pomordowanych mieszkańców.

Okolicznościową cześć artystyczną przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Edwarda Błaszczaka ps. Grom w Chmielku, a kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich i placówek oświatowych.

*

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.