- Reklama -

- Reklama -

Wózki paletowe elektryczne – czy sprawdzą się w Twoim przedsiębiorstwie?

Wózki paletowe elektryczne to niezawodny sprzęt, pozwalający na sprawne funkcjonowanie niejednego magazynu, hali czy zaplecza sklepowego. Jeśli wciąż jednak nie jesteś pewien, czy ten typ wózka sprawdzi się także w Twoim przedsiębiorstwie bądź zwyczajnie chcesz się dowiedzieć więcej na jego temat, zapraszamy do lektury tego artykułu!

- Reklama -

Każdy, kto prowadzi firmę opierającą się na zarządzaniu różnego typu towarami oraz ich składowaniu, na pewno zgodzi się ze stwierdzeniem, że właściwa ich logistyka, pozwalająca na szybkie i sprawne ich magazynowanie czy transportowanie, to spore wyzwanie. Jeśli towarów tych jest dużo i są one przy okazji wielkogabarytowe – a jest to sytuacja częsta w wielu branżach – siła ludzka może okazać się niewystarczająca. Wówczas niezawodny sprzęt pozwalający na ich transportowanie okazuje się nie tyle potrzebny, co wręcz niezbędny. Jednym z urządzeń tego typu są wózki paletowe elektryczne.

Wózki paletowe elektryczne – charakterystyka

Wózki paletowe elektryczne należą do popularnej grupy tak zwanych „paleciaków” – pojazdów dostosowanych, jak sama nazwa wskazuje, do przewozu ładunków znajdujących się na paletach. Określenie znajdujące się na końcu nazwy interesującego nas wózka, „elektryczny”, nie jest bezzasadne – oprócz paleciaków elektrycznych na rynku znaleźć można bowiem także paleciaki ręczne. Jaka jest różnica między tymi dwoma typami wózków paletowych?

Oczywiście – jest to napęd. Wózki paletowe ręczne z oczywistych powodów wymagają większego nakładu siły operatora, są zatem mniej wygodne w użyciu niż ich elektryczne odpowiedniki, a praca na nich przebiega wolniej. Jest jednak i druga strona medalu – wózki ręczne są tańsze niż te posiadające silnik, więc dla osoby, która jest ograniczona określonym budżetem, być może lepszym wyborem będzie wózek ręczny. We wszystkich innych przypadkach, a w szczególności wówczas, gdy zależy nam na szybkości pracy oraz zwiększeniu jej wydajności, a także podniesieniu komfortu pracowników to wózki paletowe elektryczne (np. takie jak tutaj) będą lepszym rozwiązaniem.

Warto mieć jednak świadomość, że wózki paletowe elektryczne podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego, co oznacza, że należy poddawać je regularnym przeglądom. W przypadku wózków z kabiną lub platformą dla operatora powinny one mieć miejsce co roku, zaś w przypadku pozostałych paleciaków elektrycznych – co dwa lata.

wozek-paletowy-elektryczny.jpg

Wózki paletowe elektryczne – podział

Podobnie jak w przypadku większości wózków widłowych także i wózki paletowe elektryczne nie są wolne od wewnętrznych podziałów. W szczególności możemy tu wyróżnić następujące ich typy:

  • wózki paletowe elektryczne z masztem – tego rodzaju wózki oprócz swojego głównego zastosowania – transportu poziomego – dzięki wbudowanemu masztowi idealnie nadają się również do transportu pionowego. Wózki te posiadają więc cechy wózka widłowego wysokiego składowania, należy jednak mieć świadomość, że go nie zastąpią – więc gdy nasz magazyn nastawiony jest głównie na transport pionowy, warto zdecydować się na ten drugi typ pojazdu.
  • wózki paletowe elektryczne ręcznie prowadzone – z wyglądu przypominają paleciaki ręczne, także sposób przewożenia na nich towarów jest niemal identyczny, jednak – w przeciwieństwie do nich – paleciaki elektryczne nie wymagają od nas używania siły fizycznej.
  • wózki paletowe elektryczne z kabiną lub platformą dla operatora – tego typu paleciaki posiadają wydzielone miejsce w postaci kabiny lub platformy dla osoby prowadzącej pojazd, co jest dla niej niezwykle komfortowym rozwiązaniem, ponieważ nie musi ona samodzielnie przemierzać odcinka pokonywanego przez wózek, lecz jest transportowana razem z przewożonym ładunkiem.

Dlaczego wózki paletowe elektryczne to dobry wybór?

Mając już pewną wiedzę na temat tego, czym są wózki paletowe elektryczne, warto się zastanowić, jak w praktyce można wykorzystać tego typu sprzęt podczas codziennej pracy w magazynie – a także czy w ogóle warto w niego inwestować. Oto argumenty za tym, że tak:

  • różnorodność zastosowań – wózki paletowe elektryczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ważny jest sprawny transport palet z ładunkami, co jest codzienną czynnością w wielu miejscach, począwszy od zakładów produkcyjnych, po różnej wielkości sklepy i supermarkety. Szczególnie w tych ostatnich często można spotkać ten typ wózka – dla wielu sklepów jest on podstawowym sprzętem pozwalającym na przyjmowanie dostaw, rozładowywanie produktów na zapleczach sklepów itp.
  • łatwość obsługi – wózki paletowe elektryczne uchodzą za jedne z najprostszych w obsłudze widlaków – i słusznie, ponieważ z łatwością jego obsługi uczą się nawet osoby niemające wcześniej styczności ze sterowaniem pojazdami transportu bliskiego. Niewielka ilość dostępnych funkcji oraz pewna intuicyjność jazdy nim sprzyjają bezproblemowemu użytkowaniu go przez każdego, zaś brak konieczności używania siły własnych mięśni sprawia, że mogą kierować nim osoby nawet o stosunkowo niewielkiej tężyźnie fizycznej.

magazyn-z-wozkami-paletowymi-elektrycznymi.jpg

Co jeszcze powinieneś wiedzieć przed zakupem wózka paletowego elektrycznego?

Inwestycja w wózki paletowe elektryczne – mimo tego że i tak są one znacznie tańsze niż większość specjalistycznych widlaków – dla wielu firm jest dość dużym wydatkiem. Warto zatem przed podjęciem jakiejkolwiek wiążącej decyzji dokładnie przeanalizować, czego potrzebujemy, by uchronić się przed kupowaniem kota w worku.

Wybierając najlepszy wózek dla siebie, koniecznie zwróć uwagę na następujące rzeczy:

  • marka – już pobieżne sprawdzenie w Internecie oferty wózków widłowych pozwala się zorientować, jacy dealerzy przodują w dystrybucji paleciaków elektrycznych. Nie warto jednak wierzyć jedynie atrakcyjnie przygotowanej ofercie – warto dokładnie zgłębić opis techniczny interesujących nas modeli tak, aby dobrać najlepszy sprzęt do naszych indywidualnych potrzeb. Bogaty wybór wózków o różnych parametrach technicznych znajdziesz np. u takich renomowanych dealerów jak Cesab (sprawdź tutaj) czy Manitou (kliknij tutaj).
  • wydajność silnika – ze względu na to, że prawidłowe funkcjonowanie paleciaków elektrycznych jest uzależnione głównie od pracy silnika, warto zwrócić szczególną uwagę właśnie na ten element pojazdu. Dobry i wydajny silnik pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych przestojów w pracy.
  • widły – jest to część budowy wózka, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, jeśli planujemy przewożenie ładunków wielkogabarytowych lub o nietypowych kształtach bądź też dwóch palet jednocześnie.

Wiesz, że zakup wózka paletowego elektrycznego znacząco poprawiłby wydajność Twojego przedsiębiorstwa oraz komfort pracowników, jednak zwyczajnie Cię na niego nie stać? Rozważ inwestycję w sprzęt używany! Wbrew obawom wielu osób „używany” nie znaczy „gorszy” – wielu dealerów oferuje wózki paletowe elektryczne używane w stanie niewiele odbiegającym od stanu modeli nowych. Zwykle posiadają one także takie udogodnienia jak gwarancja czy możliwość naprawy w autoryzowanych serwisach. Przebicie cenowe jest jednocześnie na tyle atrakcyjne, że coraz więcej przedsiębiorców korzysta z takiego rozwiązania.

Wózki paletowe elektryczne – podsumowanie

W tym artykule staraliśmy się przybliżyć Ci specyfikę paleciaków elektrycznych – ich cechy, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące ich kupna. Jest to o tyle ważne zagadnienie, że obecnie właściciele firm, chcąc zwiększyć wydajność pracy oraz komfort pracowników, coraz chętniej modernizują swoje magazyny, uzupełniając je właśnie o wózki paletowe elektryczne. Jeśli i Tobie zależy na zwiększeniu zysków Twojego przedsiębiorstwa, już teraz zainteresuj się tym typem pojazdów!

*

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.