- Reklama -

Pamięci M. Romanowskiego

Z okazji Dnia Patrona Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie zorganizowała rajd pieszy. Po raz pierwszy na trasę zaprosiła uczniów zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 1 z Biłgoraja. W sumie w piątkowej wyprawie wzięło udział około 300 osób. Piechurzy zebrali się rano przy szkole, skąd autokarami pojechali do Górecka Kościelnego. Tutaj rozpoczęli już pieszą wędrówkę, a do pokonania mieli około 7 kilometrów z Górecka Kościelnego przez Tarnowolę do Józefowa. Piątkowa eskapada była okazją do integracji, przypomnienia sylwetki i powstańczej działalności Mieczysława Romanowskiego, a także lepszego poznania najbliższej okolicy. Po drodze piechurzy zobaczyli 18-wieczny, modrzewiowy kościół parafialny, 19-wieczną kapliczkę „na wodzie”, stary cmentarz i zbiorową mogiłę powstańców styczniowych, a także Aleję Dębów, muzeum parafialne w Tarnowoli i Krzyżową Górę z krzyżem postawionym w czasie Powstania Styczniowego.

Podczas wyprawy uczniowie brali udział w grze terenowej, w której musieli się wykazać spostrzegawczością i wiedzą zdobytą podczas wędrówki. Pytania dotyczyły chronionych roślin, które występują w Rezerwacie Szum, liczby dębów w słynnej alei, albo daty rozegrania bitwy powstańczej.

- Reklama -

Rajd zakończył się nad zalewem przy stanicy wędkarskiej w Józefowie, gdzie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju i Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych rozbiły obóz powstańczy, a piechurzy raczyli się gorącym bigosem i herbatą.

Organizację wyprawy wsparli partnerzy józefowskiej podstawówki, czyli nowe koło terenowe Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Uczniowski Klub Sportowy „Herkules”, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Nasze zdrowie” i Centrum Turystyki „Roztocze” – Spółdzielnia Socjalna w Józefowie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.