Ostrzeżenie pogodowe

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie pogodowe o intensywnych opadach śniegu oraz o zawiejach i zamieciach śnieżnych. Dotyczy ono pogody od godz. 13.00 dnia 16.03.2018 r. do godz. 08.00 dnia 17.03.2018 r. Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami mokrego, o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 10 cm do 20 cm, lokalnie do 25 cm. Wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 30 km/h, z porywami do 60 km/h, z północnego wschodu, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

A tak prognozę pogody na nadchodzących kilka dni przedstawia obserwator pogody Paweł Kyc:

Mieszkańcy w szczególności województw: dolnośląskie, opolskie, łódzkie, a zwłaszcza świętokrzyskie i lubelskie powinni przygotować się na wystąpienie umiarkowanych i lokalnie intensywnych opadów śniegu, miejscami o dużej akumulacji, powodujących spore utrudnienia w ruchu drogowym, i niewykluczone przypadki awarii w sieciach energetycznych. Dziś w godzinach popołudniowych nad obszar Polski południowej nasunie się szeroka strefa wydajnych pod względem opadów chmur związanych z płytkim układem niskiego ciśnienia wędrującym znad basenu Morza Śródziemnego.

W początkowej fazie strefa opadowa będzie składać się głównie z umiarkowanych i lokalnie bardziej intensywnych opadów deszczu rozciągających się od południowego zachodu po południowy wschód, przesuwając się z upływem godzin w kierunku północnym. Swoim zasięgiem obejmie wymienione tereny już około południa. Jednocześnie z północy będzie postępować mroźna masa powietrza za sprawą rozbudowującego się wyżu skandynawskiego.

Strefa opadów deszczu, wędrując dalej na północ, trafi na chłodny sektor powietrza, co przyczyni się w bardzo szybkim czasie do transformacji w mokre opady śniegu. Te zaś bliżej godzin wieczornych zaczną rozciągać się w pasie od południowego zachodu, przez centrum, po południowy wschód Polski. Nad Śląskiem, Małopolską i Podkarpaciem będzie zalegać cieplejszy sektor powietrza i tam od popołudnia do późnego wieczora należy spodziewać się ciągłych opadów deszczu. Modele numeryczne są dosyć zgodne, że opady śniegu w wyżej wymienionym pasie rozpoczną się tuż po południu i przyjmą charakter opadów ciągłych, trwających nawet przez 24 godziny. W godzinach nocnych obszary Małopolski, Podkarpacia i reszty regionów południowych również dostaną się pod wpływ strefy opadów śniegu.

W tym czasie należy liczyć się ze sporą akumulacją pokrywy śnieżnej wynoszącej na ogół 6-10 centymetrów do godzin porannych w sobotę. Szczególnie intensywny charakter opady śniegu mogą mieć nad województwem świętokrzyskim i lubelskim, gdzie pokrywa w wielu miejscach może przekroczyć 10 centymetrów, lokalnie osiągając nawet około 15 cm. Wyliczana średnia wartość pokrywy śniegu na godz. 6.00.

Zmiany ciśnienia, jakie powstaną pomiędzy niżem a wyżem, spowodują wyraźny wzrost prędkości wiatru. Porywy mogą wynosić nawet 50-60 km/h głównie w pasie od województwa łódzkiego po Lubelszczyznę. Taka sytuacja z pewnością może powodować liczne zamiecie i zaspy śnieżne.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.