Szkolenie język ang/niem/ros

Okupacja niemiecka Zamojszczyzny1939-1944 – wernisaż wystawy

20 lutego, o godz. 12.00,  gorąco zapraszamy do galerii Biłgorajskiego Centrum Kultury na wernisaż wystawy „Res non humana – rzecz nieludzka. Okupacja niemiecka Zamojszczyzny1939-1944". Wstęp wolny! Wystawa czynna dla zwiedzających do 20 marca. 

Wystawa ma realizować cele edukacyjne. Prezentowane zagadnienia zostały opisane stosunkowo krótkimi tekstami, odpowiednio dobraną ikonografią, mapami, wykresami oraz za pomocą wybranych cytatów. Wystawa ma również aspekt dokumentacyjno-popularyzatorski. Dotyczy terenu Zamojszczyzny, bardzo specyficznego w okresie II wojny światowej, ponieważ tutaj skupiły się jak w soczewce niemal wszystkie wydarzenia z tego okresu – z "czasów nieludzkich". Na wystawie zostało pokazanych kilka fotografii dotychczas niepublikowanych lub mało znanych, w tym pochodzących z zagranicznych archiwów i zbiorów prywatnych. Naturalnie większość materiału ikonograficznego pochodzi z Archiwum Państwowego w Zamościu i archiwów muzeów Zamojszczyzny, zamieszczonych na wystawie dzięki uprzejmości i pomocy pracowników tych instytucji.

Autorami  scenariusza wystawy są: Tomasz Hanejko, Jarosław Joniec z Muzeum-Miejsca Pamięci w Bełżcu, oddziału Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.